iPhone 5s’deki A7 işlemci de Samsung üretimi

iPhone 5s’deki A7 işlemci de Samsung üretimi

Apple ile Samsung arasındaki rekabet uzun zamandır sürüyor ama Apple bir yandan da Samsung desteği olmadan yapamıyor. Japon’yadaki Nikkei Electronics tarafından yapılan analize göre Apple’ın Samsung ile iş bağlarını kesmesi şimdilik imkansız. Yeni yayınlanan Apple A7 işlemci sistem analizine göre iPhone 5s’e güç veren 64-bit işlemciyi Samsung üretiyor.

apple-a7-chipworks
Chipworks’un daha önceden gerçekleştirdiği yonga analizi de benzer biçimde Apple A7 işlemcinin Samsung eseri olduğunu söylemişti. Apple iPhone 5s dışında iPad Air ve iPad mini Retina’da da kullanılan tüketicilere yönelik ilk 64-bit destekli mobil işlemci Samsung üretimi olduğuna göre firma bu gelişmeyi çoktandır biliyor olsa gerek. Samsung’un 28nm ile üretim yapan tesislerinden çıkan işlemci, önceki nesil 32nm esaslı Apple A6 işlemciden daha gelişmiş yapıya sahip.

Çift çekirdekli işlemci ve dört çekirdekli görüntü devresinin tasarımında Imagination Technologies’in de payı bulunuyor. Apple ile Samsung arasında süren davalara rağmen iş ilişkisi kesilmiyor ve bunun ne kadar daha devam edeceği bilinmiyor ama sektörden gelen seslere göre Apple aynı zamanda bir numaralı yonga üreticisi olan TSMC ile de işbirliği yapıyor. AMD’nin kolu Globalfoundries de Samsung’un yerini almak için can atıyor olabilir.

Yorum yazın