Japonya’daki iOS kullanıcıları alışverişe saldırdı

Japonya’daki iOS kullanıcıları alışverişe saldırdı

Son zamanlarda Japonya’da ilginç gelişmeler oluyor. iOS işletim sistemine sahip Apple üretimi cihazlara ağırlık vermeye başlayan Japon tüketiciler istatistikleri altüst etmeyi başardı. Şu anda iOS’un Android’e kıyasla en ezici üstünlüğe sahip olduğu ülke Japonya. Ülkede satılan akıllı telefonların ve tabletlerin çoğu iPhone ve iPad. iOS cihaz kullanımı yüzde 60′a varıyor.

JapanOvertakesUSGraph
Paralelinde beklendiği gibi bu kadar çok iOS cihaz satılınca iOS App Store da üstünlük kurmaya başladı. Google Play yerine App Store’dan alışverişe yönelen Japon kullanıcılar, son yıl içinde ciddi bir patlamaya imza attılar. App Store ortamında gerçekleşen satışların en büyük kaynağı Japonya oldu ve hatta ABD’deki App Store alıcıları bile geriye düştü! 2012 yılının Ekim ayında 100 milyon iOS App Store ve Google Play ödemesi yapan Japonlar, 2013 yılının Ekim ayında 350 milyon dolara çıktı.

3.5 katına çıkan App pazarından sonra hızla zirve yapan Japonya’da kullanıcılar paralı uygulamalardan asla çekinmiyor. Daha da ilginci iOS kullanan çok daha fazla olsa da elde edilen gelir anlamında Google Play geri kalmıyor. App Store ve Google Play satış gelirleri aynı olan dünyanın yegane ülkesi Japonya. Geri kalan tüm ülkelerde App Store önde. Beş ana uygulama üreticisi ciddi derecede ilgi gören Google Play uygulamalarını yüksek fiyattan satıyor ve ilgi görüyor. Bu hızla Japonlar daha fazla alışveriş rekoruna imza atabilir.

Yorum yazın