LG Smart TV’ler sahibini takibe alıyor

LG Smart TV’ler sahibini takibe alıyor

İngiltere’deki blogger tarafından ortaya çıkarılan bir detaya bakılırsa internet bağlantısı olan LG Smart TV’ler, kullanıcıların izleme alışkanlıklarını analiz edip bilgileri LG merkezine gönderiyor. Bu durum bazı kullanıcıların canını sıkabilir çünkü menüden bu özelliği kapatsanız da LG’ye kullanıcı bilgisi gönderilmeye devam ediyor! LG’ye göre bu sistemin amacı kullanıcıların ilgisini çekecek reklamları tespit edip doğru biçimde hedef almak.

LG-TV-Data

İzleme bilgisini toplama olarak menüde beliren seçenek ön tanımlı olarak açık geliyor. Her ne kadar kullanıcı kapatabilse de LG’nin bilgi sızdırmaya devam ettiği iddia edilmekte. LG’ye giden bilgiler şifrelenmiş ya da korumalı değil. Kullanıcı kanalı her değiştirdiğinde bilgi gönderiliyor. Daha da ilginci, TV’ye bağlı harici depolama birimlerinde yer alan dosyalarla ilgili bilgi de iletiliyor. LG sunucularına iletilen bilgide, dosya adları da görülmekte.

Gizlilikle ilgili bu derece ciddi bir sıkıntıdan ötürü LG Smart TV sahiplerinden büyük boyutlu rahatsızlık sesleri yükselmeye başladı. LG ise hızla cevap verip bu konuyu inceleyeceğini ve olası bir sorun bulursa düzelteceğini ifade etti. LG açıklamasına göre kullanıcı gizliliği birinci derecede önem verdikleri bir mesele ve iddiaları ciddi biçimde analiz ediyorlar. Kısa süre içinde açıklama ya da sisteme özel yazılım güncellemesi gelebilir.

Güncelleme: LG’den gelen resmi açıklamaya göre hata kabul edildi ve bu sorunu düzelten firmware güncellemesi için çalışmalar başladı. Açıklamaya göre gönderilen veri anonimdi ama yine de kapatılamıyordu. Her ne kadar LG sunucularında depolanan veriler kişisel bilgi içermiyor olsa da menülerin bu şekilde sunulması doğru değil. LG Smart TV sahipleri yeni firmware güncellemelerini yakından takip etmeli. Güncelleme yapmayı bilmeyenler ya da çekinenler ne yapacak?

Yorum yazın