Microsoft Windows Phone ile RT birleşebilir

Microsoft Windows Phone ile RT birleşebilir

Apple düşkünleri masaüstünde Mac OS X, tablet ve telefon gibi mobil cihazda iOS kullanıyor. Google düşkünleriyse masaüstünde Windows ya da Chrome OS, tablet ve telefon gibi mobilde Android kullanıyor. Microsoft ise farklı biçimde masaüstü, dizüstü ve tablette Windows ya da RT, sadece telefonda Windows Phone sunuyor yani mobil anlayışında yol ikiye ayrılıyor.

windowsbluefinal1_640_large_verge_medium_landscape

Pahalı ve performanslı tabletlerde Windows 8, daha uygun fiyatlı ama güçsüz ARM işlemcili tabletlerde Windows RT görüyoruz. Son zamanlarda Microsoft’un iş ortakları Windows RT’li cihaz üretimine son verdi ve sadece Surface ile Windows RT devam edecek. Acaba Microsoft’un mobilde RT ile Windows Phone sunması ne derece anlamlı?

Microsoft’a yakın olan Terry Myerson’un sızdırdığı bilgiye göre Redmond’daki üst seviye işletim sistemi yöneticileri Windows RT ile Windows Phone ürünlerini birleştirme kararı aldı. Elbette farklı olan altyapıdan ötürü kolayca gerçekleşebilecek bir işlem değil ama karar alınmışsa sunulacak üç ayrı GDR ara güncellemesinden sonra bu durum gerçek olabilir. Ayrıca bu sayede Windows Store ortamları da teke inerek daha evrensel hale gelebilir. Zaten marketlerle ilgili birleştirme çalışması başladı. 2 sene içinde RT ve WP birleşebilir.

Yorum yazın