Mobil cihazlardaki kritik bilgiler risk altında

Mobil cihazlardaki kritik bilgiler risk altında

nortonNorton by Symantec, Norton Siber Suç Raporu’nun bir parçası olan, Avrupa’daki mobil cihaz kullanımı ve mobil alışkanlıklara dair bulguları yayınladı. Norton by Symantec’in verdiği bilgilere göre, Avrupalı yetişkinler kullandıkları mobil cihazlara çok fazla kıymet veriyor, ancak sadece çok az bir kısmı cihazlarını ve cihazlarında bulunan bilgileri korumak üzere gerekli önlemleri alıyor.

Norton Siber Suç Raporu’na göre Avrupalılar, hem sosyal yaşamları hem de iş hayatlarında mobil cihazların kendilerine sunduğu birçok avantajdan faydalanıyor. Online arama ve gezinti opsiyonlarından, çeşitli uygulamaların kullanılmasına, alışverişten mobil ödeme kolaylığına kadar mobil cihazlar, Avrupalı kullanıcıların hayatlarının vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor. Norton’a göre, Avrupa’daki kullanıcıların 3’te 1’inden fazlası (%34) mobil cihazlarından asla vazgeçemeyeceklerini belirtiyor; Türkiye’de ise “mobil cihazımdan asla vazgeçmem” diyenlerin oranı %46 dolaylarında. İlaveten, Avrupa’daki yetişkinlerin neredeyse 4’te 1’i(%24) mobil cihazlarını, olası bir yangın durumunda kurtaracakları en önemli iki kişisel eşyasından biri olarak tanımlıyor.

Mobil Cihazlar: Kişisel ve Kritik Veri Peşinde Olanların İlk Hedefi

İnsanlar kullandıkları mobil cihazlar aracılığı ile farklı ve çok çeşitli deneyimler yaşıyor ve yaşam alanlarını da bu ölçüde genişletiyorlar ama kullanıcıların birçoğu cihazlarını ve cihazlarında bulunan bilgileri korumak adına bir önlem almayı ihmal ediyor. Avrupa’da kullanıcıların %69’u kritik bilgilerini mobil cihazlarında saklı tuttuklarını ve bu tür bilgilere cihazları üzerinden erişim sağladıklarını söylüyor ancak bu kullanıcıların 3’te 1’inden fazlası ise (%35) kişisel bilgilerini korumak için herhangi bir şifre dahi kullanmadıklarını belirtiyor.

Türkiye’de ise kullanıcıların %82’si kritik bilgilerine erişim sağlamak ya da bilgilerini saklı tutmak üzere mobil cihazlarını kullandıklarını belirtirken, %26’sı ise cihazları için herhangi bir şifre kullanmadıklarını söylüyor. Kişisel bilgi hazinelerinin saklı tutulduğu bir mobil cihazın çalınması ya da kaybolması durumunda o cihaz, e-posta hesabına yapılabilecek bir erişim sayesinde iş yazışmaları/dokümanlardan, diğer online hesaplar için kullanılan şifrelere hatta banka hesap özetlerine kadar birçok kritik bilgiye ulaşım imkanı hazırlayan bir araç niteliği kazanıyor.

Yorum yazın