Apple OS X , iOS 9, WatchOS 2 Duyuruları

Apple OS X , iOS 9, WatchOS 2 Duyuruları

Geleneksel Yazılım Geliştiriciler Konferansı’nı gerçekleştiren Apple, çok sayıdaki yazılım yeniliğini arka arkaya ilan etti. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan OS X işletim sistemi için Yosemite takipçisi olan El Capitan adlı yeni sürüm netleşti. Kullanıcı deneyimi ve performansı iyileştiren El Capitan uygulamaların daha kolay kullanımını sağlayan yeni kısayollar içeriyor. Safari artık sabitlenen sitelere daha kolay erişim sunuyor. Artık çalan müziğin hangi sekmeden kaynaklandığı görülebiliyor. Spotlight’ın arama yeterliliği iyileştirilmiş durumda. Yazılım geliştiricilerin erişimi açık ama son kullanıcılar yaz sonunda elde edecek.

apple-music

iOS 9 ise Siri ilerlemeleri ve Harita iyileştirmelerini ön plana çıkarıyor. Siri artık daha akıllı ve Google Now gibi daha fazla işlem gerçekleştirebiliyor. Kullanıcı alışkanlıklarını öğrenebilen Siri, otomatik olarak takvim girişi yapabiliyor. Apple Pay’e eklenen hediye kartları, Wallet adını alan Passbook gibi ilerlemeler de var. Güncellenen Apple Notes özellikleri artıyor. Harita uygulamasıyla belirli şehirlerde toplu taşıma dahil yol tarifi sunabiliyor. Asıl ilerleme ise sadece iPad Air 2 ile sınırlı kalan yan yana çoklu uygulama çalıştırma modu. iOS 9 Beta olarak yazılımcılara sunuldu ve son kullanıcılar biraz bekleyecek.

Apple Watch için geliştirilen WatchOS içinse WatchOS 2 geldi. Arayüzlerin sayısı arttı, FaceTime Audio ile saatten kullanıcı arama desteği geldi. Siri ile sesli komut verip e-posta cevaplanabiliyor. Şarj sırasında alarmlı saat gibi kullanma seçeneği ekleniyor. Artık kullanıcılar sadece iPhone’daki uygulamalarla sınırlı kalmayacak. Yazılım geliştiriciler doğrudan Apple Watch’da çalışan uygulamalar geliştirebilecek. Son olarak aylık 9.99 dolar olan ve ilk üç ay ücretsiz sunulan Apple Music servisi ilan edildi. Altı kişilik aile üyeliği ise aylık 14.99 dolar.

Yorum yazın