Avea ve Kültür Bakanlığı turistleri bilgilendirecek

Avea ve Kültür Bakanlığı turistleri bilgilendirecek

ImageTürkiye'nin üç GSM operatörünün işbirliği içerisinde kuracakları altyapı sistemi ile ‘T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Mobil Bilgilendirme Sistemleri' hayata geçiyor. Yurt içerisinde seyahat eden Türk vatandaşları ve yurtdışından gelen turistleri hedefleyen sistem sayesinde kullanıcılar tarihi yapılar, müzeler ve ören yerleri ile ilgili tanıtıcı bilgilere cep telefonlarından ulaşabilecekler.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avea Mobil Bilgilendirme Servisleri projesi, IVR servisleri, SMS servisleri ve Kültür Bakanlığı WAP sitesi olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. İlk etapta devreye girecek olan IVR servisleri, dört farklı dilde hazırlanacak ve tüm yerli ve yabancı turistler için bir sanal turist rehberi olacak.

İlerleyen dönemler için planlanan SMS tabanlı servisler ise; mobil anket, mobil öneri, SMS tabanlı mobil turist rehberi ve mobil duvar kağıdı olarak planlanıyor. İmzalanan anlaşma kapsamında hayata geçecek bir diğer proje ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı WAP sitesi projesi. Bu kapsamda talep eden aboneler, Bakanlık WAP sitesine ulaşarak, cep telefonlarına metin tabanlı ve zengin görsel içerikli bilgileri alabilecek. 

Yorum yazın