iPhone 6S Kamerası 8 MP Kalabilir

iPhone 6S Kamerası 8 MP Kalabilir

Apple’ın ilgi gören iPhone 6 ve Plus modelleri sadece 8 MP alıcılı kamera içerse de satış rekorları kırıyor çünkü firmanın amacı alıcı çözünürlüğünü değil görüntü kalitesini iyileştirmek. Diğer yandan firmanın bu başarılı alıcıyı Sony’den aldığı biliniyor. Parça tedarikçilerinden gelen raporlara göre bu sene tanıtılacak olan gelecek nesil iPhone 6S ile aynı kameranın devam ettiğini görebiliriz. Cupertino merkezli Apple, parça temininde yaşanan sıkıntılardan ötürü kamera alıcısını değiştirmeyip devam edebilir çünkü milyonlarca alıcıyla buluşan iPhone modellerinin kamera alıcısı yüzünden duraklaması istenmiyor.

1

Apple için kamera lensi temini gerçekleştiren Largan Precision Co firması da bu durumdan etkilenecek ve kazançlarını arttıramayacak. Günümüzde yeni ilan edilen akıllı telefonların çoğunda 8-16 MP alıcılı kameralar kullanılıyor. Sony ise kamera konusunda bir adım önde çünkü alıcıları kendi ürettiği için akıllı telefonlarına öncelik vererek Z serisinin öne çıkmasını sağlıyor. Dikkat edilirse son nesil Xperia Z3 ile 20.7 MP CMOS alıcı geliyor ve stok sorunu yaşanmıyor. Diğer yandan 8 MP kamera alıcısının günümüzde yetersiz olduğu düşünülmemeli çünkü bu bile büyük boyutlu baskılar için yeterli ve kaliteyi düşürmüyor. Son zamanlarda optik titreşim kesme gibi sistemler ön plana çıkıyor. Apple iPhone 6 Plus ile bu özellik geldi ama daha ince gövdeli iPhone 6’da bulunmuyor. Çözünürlük arttırılamazsa iPhone 6S ile OIS olarak bilinen optik titreşim kesme gelecektir.

Tagged with: , , ,

2 yorum

  1. Selim Şumlu

    Redmond Pie’ın da dediği gibi, Apple böylesine büyük bir geçişi tek seferde yapmaz. Büyük ihtimalle azar azar artırır ki her yıl yeni telefonu satabilsin.

Yorum yazın