LG akıllı telefonlarda Microsoft ile işbirliği yapıyor
LG Electronics ve Microsoft, Windows’u kullanan LG telefonlarını artırmak amacıyla işbirliklerini genişletiyor. Anlaşma kapsamında, dünyanın en büyük üçüncü cep telefonu üreticisi LG Electronics, pazara 50 yeni Windows telefonu sunmayı planlıyor.

Yeni atılım sonucu, LG Electronics, Windows’u smartphone’ların (akıllı telefonlar) temel işletim sistemi haline getirecek ve hem portföyündeki Windows telefonların sayısını hem de dağıtımını yaptığı Windows telefonların toplam hacmini artıracak.

LG tarafından sunulan Windows telefonlarının miktarında 2009 yılında on katı kadar bir artış meydana gelecek ve LG, 2012 yılında tek başına pazara 26 yeni Windows telefonu sunacak. Genel itibarıyla anlaşma, 50 yeni LG Windows telefonu ile sonuçlanacak.

“Windows’u kullanan yeni LG telefonları, dinamik bir şekilde büyüyen bu pazardaki heyecandan yararlanacaktır,” diyen LG Electronics CEO’su Yong Nam sözlerini şöyle sürdürdü, “Windows platformu, internet ile PC’yi bağlayan, esnek ve tüketici dostu bir yazılım oluşturarak, telefonlarımıza, artan sayıda segmente ve pazara hitap etmelerini sağlayan zengin özellikler katmaktadır.”

“Windows telefonları, kişilerin, en çok ilgilendikleri servislere, bilgilere ve istedikleri kişilere bağlanabilmeleri için yaşamlarına yayılan dijital deneyimleri kullanmalarına imkân verir,” diyen Microsoft CEO’su Steve Ballmer ise şöyle devam etti, “Windows yazılımını LG’nin tasarım liderliği ile bütünleştirmek, insanların hayatlarını zenginleştirmeye yardımcı olan yeni deneyimler getirecektir.”

 

Anlaşma ayrıca her iki şirketin de AR&GE çalışmaları için ortak ekipler kurması ve donanım ile yazılım arasındaki sıkı bütünleşme üstüne kurulan, güçlü özelliklere sahip telefonlar yaratmaya odaklanmayı da içeriyor. Aynı zamanda söz konusu anlaşma, bu telefonların tüm dünyadaki pazarlarda çeşitli fiyatlardaki erişim alanlarını genişletmek amacıyla yürütülecek ortak pazarlama çabalarını da detaylandırıyor.

 

Bu anlaşma, birleşik mobil cihaz işinde stratejik işbirliğini devreye sokan ve LG ile Microsoft tarafından 3 Kasım 2008 tarihinde imzalanan ön anlaşmayı takip ediyor.

Yorum yazın