Nokia 6216 classic ile tek kart çok işlem

Yakın Saha İletişimi (NFC) teknolojisini içeren Nokia 6216 classic pazara tanıtıldı. Cihazın, bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Nokia, Monako’da Grimaldi Forum kapsamında düzenlenen üçüncü yıllık WIMA konferansında, Yakın Saha İletişimi (NFC) teknolojisine dayalı üçüncü tam entegre cihazı Nokia 6216 classic‘i duyurdu. Yeni cihaz, Nokia’nın ilk SIM tabanlı NFC cihazı olup, operatörlere SIM kart üzerinde NFC servisleri oluşturma imkanı veriyor. Tüketiciler, NFC ile, daha fazla kullanım kolaylığı, içeriğin (görüntüler, web bağlantıları, ses dosyaları ya da irtibat verileri gibi) daha uygun bir biçimde paylaşılması, güvenli ödeme ve biletleme işlemleri gibi pek çok faydaya cihaz üzerinden tek bır tıkla ulaşabiliyorlar. Nokia 6216 classic cihazının, bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.


Nokia Yakın Saha İletişimi Direktörü Jeremy Belostock, konu hakkında şunları söylüyor: “Nokia 6216 classic, Yakın Saha İletişimi ile güvenli işlemlere bağlantısı olan bir SIM kart kullanarak operatörlerin taleplerini yerine getiren, pazardaki ilk ticari araçlardan biri olacak. Cebinizde Nokia 6216 classic ve SIM kartınızda biletleme uygulamaları olduğunda, cüzdanınızdaki kart kalabalığından kurtulabileceksiniz. Uygulamaların SIM üzerinde olması, tüketicilere, güvenli uygulamalarını bir sonraki Nokia NFC olanaklı telefonlarına taşıma imkanı veriyor.”

Cihaz sahibinin kredi kartı bilgileri, SIM kart üzerinde güvenli bir biçimde saklanabiliyor. Cihaz temassız bir terminalin önüne doğru tutulduğunda, hızlı ödeme ve kolay biletleme servisleri* sunuluyor.

GSM Derneği Teknoloji Direktörü Alex Sinclair, konuyu şöyle açıklıyor: “Nokia 6216 classic SIM tabanlı NFC cihazın duyurusu, ödeme ve biletleme servislerinde atılmış çok önemli bir adımı simgeliyor. Bu adımla teknolojinin daha hızlı yaygınlaşacağına inanıyor ve bu adımın, operatörlerin pazara NFC servislerini sunmasının bir işareti olmasını bekliyoruz.”

Nokia 6216 classic, NFC teknolojisine ek olarak, insanların yeni nesil bir mobil cihazdan talep ettikleri özelliklerle donatıldı. Bunlar arasında, dijital kamera, parlak ekran, stereo FM radyo ve müzik çalar, 3G bağlantısı ve 8 GB’ye kadar genişletilebilen bir microSD yuvası bulunuyor.

*Temassız biletleme ve ödeme servislerinde kullanılmak için uyumlu bir NFC SIM kart, servis aboneliği ve uygun bir güvenli uygulamanın kurulumu gerekiyor.

Yorum yazın