Nokia akıllı telefonlarında ücretsiz navigasyon

Nokia akıllı telefonlarında ücretsiz navigasyon

Nokia tüm dünyada akıllı telefonlarında yaya ve sürücü navigasyonunu ücretsiz yaparak, mobil navigasyon pazarını iki kat büyütüyor.

Nokia, akıllı telefonları için üst sınıf yaya ve sürücü navigasyonunu içeren ve www.nokia.com/maps adresinden yüklenebilen yeni Ovi Harita sürümü ücretsiz olarak sunma planını açıkladı. Bu plan mevcut mobil navigasyon pazarının büyüklüğünü iki kat artırma potansiyeline sahip. Yeni Ovi Harita sürümü 74 ülkede, 46 dilde adım adım sesli kılavuz ve 10 ülkede trafik bilgilerinin yanı sıra 180 ülkede ayrıntılı haritaları kapsayan üst uç araç ve yaya navigasyonu özelliklerini içeriyor.

“Tek bir ülkede ya da bölgede neden birden çok cihaza ihtiyaç duyulsun? Hepsini bir araya koyar, ücretsiz yapar ve tüm dünyayı kapsarsak mobil navigasyon pazarının büyüklüğünü de iki katına çıkarma potansiyeline sahip oluruz,” diyen Nokia Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki sözlerini şöyle sürdürdü: “Nokia, tüm dünyada hem yayalar hem de sürücüler için mobil navigasyon hizmetine sahip tek şirket. Geleneksel araç navigasyon üreticilerinin aksine, sizi birkaç günlüğüne ziyaret edeceğiniz farklı ülkelerin ya da bölgelerin haritalarını satın almak zorunda bırakmıyoruz. İnsanların beklentilerini karşılayacak bütün üst sınıf işlevler ve özellikler içeren navigasyon ve harita servisini ücretsiz olarak sunuyoruz.”

“Yüksek kaliteli harita bilgilerine sahip, ücretsiz mobil telefon navigasyon servisinin geniş ölçekte kullanılabilirliği navigasyon endüstrisi için oyunu değiştirecektir,” diye belirten Gartner’da Otomotiv ve Araç Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Thilo Koslowski, “Bu tür sunumlar, navigasyon çözümlerinin daha geniş kitlelerce benimsenmesini hızlandıracak ve yenilik odağını geleneksel güzergah servislerinden konum tavanlı servislere kaydıracaktır,” diye açıkladı.

Sürücü ve yaya için navigasyonla ilgili ücretlerin kaldırılması Nokia’nın yeni konum özellikleri, içerik ve servisler sunabileceği geniş bir kullanıcı tabanını hızla harekete geçirecek. Bu da mobil harita, navigasyon ve konum tabanlı servislerde pazar lideri olma stratejisinin bir parçası. Bu gelişme ayrıca gelecek büyüme dalgasının, insanların ‘ne’ yaptıkları kadar, bunları ‘nerede’ yaptıklarının da önemli hale geldiği, konuma duyarlı sosyal interneti merkez alacağını öngören Nokia vizyonuyla da paralellik gösteriyor.

Araştırma firması Canalys’e göre 2009 sonunda mobil telefonlarında GPS navigasyonu kullanan kişi sayısı yaklaşık 27 milyona ulaştı. Bu duyuruyla Nokia, şu anda uyumlu olan ya da yakın zamanda uyumlu hale gelecek Nokia akıllı telefon sahiplerinin yeni Ovi Harita sürümü yüklemesiyle ücretsiz sürücü ve yaya navigasyonunu aktive etmelerini sağlayarak, mevut kullanıcı tabanını yaklaşık 50 milyona yükseltme potansiyeline sahip oluyor. Nokia bu kullanıcı tabanını uyumlu cihaz listesine daha çok akıllı telefon ekleyerek hızla büyütecek. Canalys ayrıca 2009’da tüm dünyada yerleşik GPS’e sahip akıllı telefon sayısının 163 milyon olacağını, bu sayının yarısından fazlasının (%51), 83 milyon GPS cihazıyla Nokia tarafından sevk edileceğini tahmin etmişti.

“Bu oyunu değiştiren bir hareket. NAVTEQ satın almamızdan ve bağlama duyarlı servislerimizden güç alarak dünyanın neresinde olursanız olun, ne zaman ihtiyaç duyarsanız duyun, hiçbir ek ücret ödemeden eksiksiz bir navigasyon sistemini avucunuzun içine koyabiliyoruz,” diye belirten Anssi Vanjoki, “Telefonlarımıza, hiçbir ek ücret olmaksızın kamera ekleyerek hızla dünyanın en büyük kamera üreticisi haline geldik. Yeni Ovi Harita sürümünün amacı aynı başarıyı navigasyonda da göstermemizdir,” diye açıkladı.

Tüketiciler için ek maliyetleri ortadan kaldırarak Nokia mobil harita ve navigasyon kullanımını artırmayı ve böylece ekosistem iş ortaklarına açık iş fırsatları sunmayı bekliyor:

• Operatörler için:
Nokia bu fırsatın operatörler için tüketicilerine eksiksiz bir araç ve kişisel navigasyon paketinin yanı sıra tarife paketlerini de sunabilmelerine olanak tanıyacağına inanıyor. Operatörler için bir diğer fayda da Ovi Harita servisinin mobil ağda kullanım için optimize edilmiş benzersiz bir karma teknoloji kullanıyor olması. Gelişmiş vektörel grafiklere ek olarak önceden yüklenmiş ve online akıllı bir harita kombinasyonu kullanan yeni Ovi Harita sürümü, çoğu mobil harita sağlayıcısı tarafından kullanılan büyük boyutlu bitmap teknolojisinden çok daha az bantgenişliği kullanıyor.

• Üçüncü taraf uygulama geliştiriciler için:
Navigasyonu mobil telefonlarda, metin ya da resim göndermek kadar kolay ve yaygın kullanılır hale getirmek tüketicilerin lokasyon tabanlı uygulamalara daha fazla talep göstermesini sağlıyor. Geliştiriciler için Ovi Beta Programı yoluyla Nokia bazı geliştiricilere ve yayıncılara, bu tür uygulama geliştirme olanağı sunan Ovi API’leri de SDK – Beta için bir önizleme olanağı yarattı. Bu sayede geliştirilen uygulamalar da Nokia tarafından sunulan Ovi Mağaza servisinde kullanıma sunulacak.

Şu anda Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic ve Nokia E72 dahil 10 Nokia cihaz modeline yüklenebilen Ovi Harita servisinin önümüzdeki haftalarda daha fazla Nokia akıllı telefonuna yüklenmesi bekleniyor. Bu sırada yeni Ovi Harita sürümüne uyumlu Nokia akıllı telefona sahip olanlar yeni sürümü www.nokia.com/maps adresinden yükleyebiliyorlar.

Bunun yanı sıra Mart 2010’dan itibaren GPS destekli yeni Nokia akıllı telefonları, yerel ülke haritası verilerine, mükemmel yaya ve sürücü navigasyonuna ve Lonely Planet ve Michelin seyahat rehberlerine erişime sahip yeni Ovi Harita versiyonunu hiçbir ek ücret olmaksızın içerecekler.

Ovi Harita tüm dünyada 180’den fazla ülkeyi kapsıyor, 74 ülkede, 46 farklı dilde yaya ve araç navigasyonunun yanı sıra 200 şehirde 6000 adet üç boyutlu kentsel simgeyi içeriyor. Lonely Planet ve Michelin rehberleri tüm dünyada 1000’den fazla yer için bilgiler sunuyor.

Yorum yazın