Nokia, Microsoft’un PlayReady teknolojisini kullanacak

Nokia, Microsoft’un PlayReady teknolojisini kullanacak

ImageMobil iletişim devi Nokia, dijital eğlenceye her an ve her yerden daha rahat erişim sağlayan PlayReady teknolojisini mobil cihazlarında kullanmak üzere Microsoft ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği, eğlence içerik ve hizmetleri sağlayanlara daha fazla esneklik kazandırıyor. 2008'den itibaren çok sayıda S60 ve Series 40 işletim sistemli Nokia cihazı PlayReady teknolojisini destekleyecek.


Finlandiyalı mobil iletişim devi Nokia, mobil eğlence konusunda Microsoft ile yaptığı işbirliklerine bir yenisini ekleyerek, Nokia S60 ve Series 40 işletim sistemli mobil cihazlarda Microsoft® PlayReadyTM teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. Microsoft'un yeni içerik erişimi teknolojisi PlayReady, içerik ve servis sağlayıcıların her türlü dijital içeriği çok daha esnek bir biçimde sunmalarına imkan tanıyor. Nokia ve Microsoft ayrıca, mobil cihazlar üzerinden dijital içerik erişimi, deneyimi ve transferi konusunda, son kullanıcılar için de daha kolay ve geniş kapsamlı çözümler üretecek.

Nokia, cihazlarında PlayReady teknolojisini destekleyerek, içerik ve servis sağlayıcıların çok daha geniş bir kitleye kaliteli içerik sunmalarına olanak verecek. Ayrıca içerik kiralama ya da çevrimdışı (offline) içerik erişimi gibi daha esnek iş modelleri de sağlayacak. Mobil cihaz kullanıcıları ise, PlayReady teknolojisi sayesinde, kullandıkları dijital içerikleri, bilgisayarları, evleri ve Nokia cep telefonları arasında daha rahat bir şekilde transfer edebilecek. Örneğin, bir Nokia kullanıcısı, istediği içeriği doğrudan mobil cihazı üzerinden satın alıp, bilgisayar ya da başka bir mobil cihaza kolayca aktarabilecek.

Nokia yetkilileri, Microsoft ile yapılan işbirliği hakkında şunları ifade ediyor: "İnsanlar mobil cihazlarında müzik, oyun, video ya da fotoğraf gibi dijital içerikleri giderek daha fazla kullanıyorlar. Microsoft PlayReady teknolojisini destekleyerek, servis sağlayıcılara, hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda ve çevrimiçi (online) hizmetlerde daha geniş kapsamlı bir içerik sunma imkanı veriyoruz. 2008'den itibaren çok sayıda S60 ve Series 40 işletim sistemli Nokia cihazı PlayReady teknolojisini destekleyecek."

Microsoft yetkilileri de görüşlerini şöyle açıklıyor: "Nokia ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde, tüketicilerin istedikleri her türlü dijital içeriğe kesintisiz olarak erişebilecekleri bir platform sunmayı hedefliyoruz. Nokia'nın geniş ürün yelpazesi ve Microsoft'un PlayReady dijital medya teknolojisi, dünyanın her yerindeki milyonlarca kullanıcıya yepyeni mobil eğlence deneyimleri yaşatacak."

Microsoft PlayReady teknolojisi hakkında
Microsoft PlayReady, özellikle mobil operatörlerin, servis sağlayıcıların ve cihaz üreticilerinin gereksinimleri dikkate alınarak, dijital eğlence servis, cihaz ve uygulamaları için tasarlandı. Bu teknoloji, hemen hemen her türlü dijital içeriğe (müzik, video, oyun, zil sesi, fotoğraf vb.) ve çok sayıda ses ve video formatına (Windows Media® Audio, Windows Media Video, AAC, AAC+, AMR ve H.264 gibi) uygulanabilecek pek çok iş modelini destekliyor. Mobil cihazlara yönelik PlayReady Porting Kit'i Ağustos 2007'de çıkaran Microsoft, PlayReady teknolojisinin kullanıldığı ilk servislerin de 2008 yılında hayata geçeceğini öngörüyor. Microsoft PlayReady, Windows Media DRM 10 ile de uyumlu çalışıyor; dolayısıyla, PlayReady teknolojisini destekleyen mobil cihazlar, aynı zamanda Windows Media DRM-tabanlı içeriklere de erişebiliyor.

Yorum yazın