Symbian artık açık kaynak

Symbian artık açık kaynak

Nokia, sahibi olduğu Symbian mobil işletim sisteminin açık kaynak olarak geliştiricilere açılacağını duyurdu. Symbian 3 işletim sisteminin büyük bölümü şimdiden Eclipse Public License (EPL) lisansıyla kaynağı açıldı. Symbian Vakfı, tüm kodların 2010 ortalarında tamamen açılacağını belirtiyor.

Symbian günümüzde 330 milyon telefonda kullanılıyor ve dünyanın en çok kullanılan cep telefonu işletim sistemi durumunda, ama son yıllarda iPhone ve Android işletim sistemleri karşısında hızla kan kaybettiği de bilinen bir gerçek. Symbian’ın bu hamlesinin, daha fazla cep telefonuna girmeyi sağlayıp sağlamayacağını zaman gösterecek.

Bilgi için: www.symbian.org

3 yorum

 1. Mehmet Hanoğlu

  Süper Olacak.Tabi Bu Birazda c++ Bilenelere Yarayacak.
  Sonuç Olarak Hayırlı Olsun Diyelim =)

 2. Neptunmavisi

  Firmaların Linux ve açık kaynağın gücünün gün geçtikçe daha fazla farkında olması sevindirici bir konu.

 3. Safak

  Topluluk desteği olmadan kapalı kaynak Uygulamaların yayılması ve geniş kitlelerece kullanılmasının biraz zor olduğunu bu yüzden bir çok farklı Firmanın kendi uygulamalarında açık kaynağa yöneldiğini araştırabilirsiniz.

  Hatta yanlış bilmiyorsam Microsoft bile bazı uygulamalarında Açık kaynak geliştirme teknolojisine gitmişt.

  Dünyanın önde gelen ve güçlü firmalarının açık kaynak türü modellere yönelmesi İleriki yıllarda açık kaynak ve Linux un çok daha hızlı yayılacağı anlamına gelebilir. Umarım.

Yorum yazın