Turkcell’liler artık uçaklarda da konuşacak

Turkcell’liler artık uçaklarda da konuşacak

ImageTurkcell, İsviçre merkezli ONAIR ile imzalanan uluslararası dolaşım (roaming) anlaşması çerçevesinde, Türkiye'de ilk kez abonelerine havada da cep telefonları ile konuşma olanağı sunuyor. Turkcell aboneleri bundan böyle uçakla seyahat ederken de sevdikleriyle konuşacak, işlerini aksatmadan yürütebilecek, hayata bağlanacak.

Yaptığı uluslararası dolaşım (roaming) anlaşmaları ile yurtdışı kapsamasını her geçen gün genişleten, dünyanın pek çok ülkesini ve okyanusları kapsayan Turkcell, mobil iletişim hizmeti sunan uydu tabanlı ONAIR operatörü ile uçakla seyahat eden abonelerine havada kapsama hizmetini başlatıyor.

Eylül ayının başında yürürlüğe girecek anlaşmayla birlikte tüm faturalı Turkcell aboneleri, ONAIR'in anlaşmalı olduğu havayolu şirketlerinin uçaklarında ses ve data servislerinden yararlanarak yüksek kalitede GSM ve GPRS uluslararası dolaşım (roaming) hizmeti alacak.

Özellikle uzun seyahatleri tercih edenler ve işadamları için büyük önem ifade eden bu uygulamayla Turkcell faturalı hat aboneleri, farklı GSM şebekelerine uyumlu cep telefonlarıyla hiç bir ek tanımlamaya gerek olmadan ses, SMS ve GPRS hizmetlerinden yararlanabilecek, eposta alışverişi yapıp internetten faydalanabilecek.

Havayolu şirketleri ile yaptığı anlaşmalarla uçaklarda uydu destekli kablosuz iletişim imkanı sunan uluslararası İsviçre operatörü ONAIR'ın, uluslararası dolaşım (roaming) ortaklığını gerçekleştirdikleri ilk Türk GSM operatörü Turkcell oldu. Böylelikle Turkcell'in uluslararası dolaşım (roaming) ortaklarının sayısı da 195 ülkede 560 şebekeye ulaştı.

Şu an itibariyle Air France ile A318 tipi uçaklar için anlaşma yapan ONAIR, önümüzdeki günlerde diğer havayolu şirketleri ile de ortaklık kurmak üzere çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Uçağın içine entegre edilen bir baz istasyonu ile çalışan sistem, yüksek güç frekansını dengelediği için sağlık ve güvenlik açısından hiçbir sakınca doğurmuyor. ONAIR, geliştirdiği yeni baz istasyonu teknolojisi ile uçaklarda bugüne kadar teknik olarak mümkün olamayan yüksek güç frekansını en alt düzeye indirmeyi başararak, kabin içerisinde güvenli bir şekilde mobil iletişim hizmeti sunuyor.

Yorum yazın