Mobil tehditlerle mücadelede yeni işbirliği

Mobil tehditlerle mücadelede yeni işbirliği

F-Secure ve Nokia Solutions and Networks, mobil tehditlere karşı birlikte mücadele kararı aldı.

3105-f-secure-saara_4094-300x200
Güvenlik yazılımları üreticisi F-Secure ve mobil ağ sistemleri alanında çalışan Nokia Solutions and Networks (NSN), mobil kullanıcıların güvenliğini sağlayacak yeni çözümler geliştirmek üzere işbirliğine imza attıklarını duyurdu. İki şirketin ortaya koyacağı çözümler, kullanıcıların kişisel gizliliğini ve mobil cihazların güvenliğini altyapıdan itibaren güçlendirmeyi hedefliyor.

PC satışlarının azalması, zararlı yazılımların ve siber tehditlerin odağının mobil platforma kaymasına neden oluyor. Mobil platformlarda yer alan zararlı yazılımlar giderek daha yaygın ve karmaşık hale geldikçe, kullanıcıların güvenliğe dair hizmet aldıkları kurumlardan beklentileri artıyor.

Kullanıcılara göre mobil güvenlik ‘servis sağlayıcının’ işi
F-Secure tarafından Temmuz 2013’te yayınlanan mobil tehdit araştırmasına göre, mobil platformlara yönelik tehditlerin sayısı her çeyrekte en az yüzde 25 artıyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulama dükkanlarının haricinde, web sitelerinden yönlendirme yoluyla bulaşan ve Android mobil işletim sistemlerini hedef alan zararlı yazılımlara rastlandı. Bunun yanı sıra mobil botnet ağları ve kullanıcının bilgisi haricinde özel numaralara yüksek ücretle kısa mesaj gönderen uygulamalar mobil kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyor.

Yorum yazın