Nexus 5 ile MEMS kamera gerçek olabilir

Nexus 5 ile MEMS kamera gerçek olabilir

LG G2 esaslı olması beklenen ve Android 4.4 duyuru videosunda görüntülenen gelecek nesil Nexus 5 akıllı telefon ile 13 yerine 8 MP kamera gelecek. Her ne kadar bazıları LG G2 satışını azaltmamak için alınmış bir önlem dese de hemen burun kıvırmayın çünkü yeni bir teknoloji içerebilir. MEMS denen yenilikle çok daha hızlı tepki veren bir kamera kullanıma girebilir.

memsIcam-2

MEM teknolojisini esas alan kameralar, mevcut modellere kıyasla yedi kat daha hızlı odaklanabiliyor ve çoklu fotoğraf çekimlerinde çok daha iyi sonuç veriyor. Nexus 5 ile birlikte bu kameranın ilk kez toplu kullanıma girmesi bekleniyor. Digital Optics tarafından üretilecek olan alıcı 8 MP kapasiteli ve aydınlatma sistemi popüler BSI (arkadan aydınlatma) değil.

Bilinen diğer özellikler f/2.4 aralık ve 1/3.2 inç boyutlu görüntü alıcısı yani çok büyük bir alıcı değil. MEMS ise mikroelektromekanik sistem kullanıyor. Normal kameralardaysa VCM (ses bobin motoru) tercih ediliyor. Bu sistem artık eskimeye başladı. MEMS ise hem daha hızlı, hem de güç tüketimi düşük.

2 yorum

  1. Asım Sarıhan

    Mems kamera nedir?

  2. pelin çam

    önemli olan megapixel değil ki 8 megapixelde iş görür çözünürlükde önemli

Yorum yazın