Nintendo’nun Android esaslı tablet planı

Nintendo’nun Android esaslı tablet planı

Akıllı telefonlar ve tabletlere özel iOS ve Android marketlerinde çok sayıda başarılı ve ilgi çekici oyun yer alıyor ama dokunmatik ekrana öncelik veren bu tür cihazlarla oynanan oyunlarda klavye, fare ya da kontrolcüdeki kadar rahat kullanım söz konusu değil. Bazı firmalar tabletlerin yanına gamepad tuşları ekledi. Bazıları iPhone uyumlu kontrolcü eklentisi geliştirdi. Taşınabilir oyun konsolunda deneyimli olan Nintendo’dan oyunculara özel bir Android tablet gelebilir.

wii-u

Microsoft’un Xbox konsoluna paralel olarak Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonları var. Sony ise PS serisine paralel olarak Xperia serisi akıllı telefonlarla kullanıcılara ulaşıyor. Diğer rakip olan Nintendo ise akıllı telefon ya da tablet alanında geride. Nintendo Wii U Game Pad için tablet demek mümkün. Bazı düzenlemeler ve yazılımsal hazırlıklar gerçekleşirse Nintendo’nun tablet alanına girdiğini görebiliriz.

Nintendo yazılım mühendisi Nando Monterazo tarafından gönderilen yeni Tweet mesajına bakılırsa firma şu sıralar özel sürüm Android içeren bir tablet üzerinde denemeler yapıyor. Bu deneme sadece Nintendo mühendisleriyle sınırlı. Amaçlanansa eğitim amaçlı bir konsol ortaya çıkarmak yani satışa sunulursa eğitim odaklı oyunları destekleyecek. Elbette böyle bir hamle gelirse ilk aşamada nabız yoklama amaçlı olabilir ve ilgi görürse seçenekler artabilir.

Yorum yazın