Nokia Lumia 920 İstanbul ve çevresini 35.000 metreden kaydetti!

Nokia Lumia 920 İstanbul ve çevresini 35.000 metreden kaydetti!

Yaptığı bir projeyle üç Lumia 920 telefonunu atmosferin uzay sınırı olan 35.000 metre yükseğe gönderen Nokia, bu telefonların kamera gücünü, görüntü kalitesini ve dayanıklılığını ispatladı. Test sonucunda, Nokia Lumia 920’lerin yolculuk boyunca kesintisiz video kaydettiği ve bulunduğunda telefonların hâlâ kayıtta olduğu görüldü.

nokia_uzay_projesi Nokia, 2 Nisan’da CHIP dergisiyle ortak bir projeye imza attı. Üç Nokia Lumia 920 telefonu kameraları çalışır halde uzaya göndererek Türkiye’nin “en yüksekte” yapılmış telefon testini gerçekleştiren Nokia ve CHIP ekibi, 35.000 metreden düşen ve eksi 70 dereceye kadar soğuk havaya maruz kalan telefonları bulduğunda cihazların hâlâ kayıtta olduğunu ve ekranlarının hiçbir zarar görmediğini tespit etti.

İstanbul Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nün bahçesinden bir helyum balonuyla gönderilen Nokia Lumia test kiti, içine ve dışına toplam üç Lumia 920 telefonun yerleştirildiği bir kutudan oluştu. Bu kutunun içine GPS vericisi, cep telefonları için fazladan şarj cihazları ve dışına, tüm atmosferik koşullara maruz kalacak şekilde uzaya yollanan telefonu kaydedecek bir kamera yerleştirildi.

nokia_uzay_projesi_3 Saat 10.55’de balonla birlikte serbest bırakılan test kiti, saat 12.48’de İzmit-Kandıra arasına düştü. GPS’le kitin yerini tespit edip yanına giden CHIP ve Nokia ekibi, hiçbir koruma olmaksızın 35.000 metreye kadar çıkan ve ardından yere düşen Lumia 920’lerin ekranlarının sapasağlam kaldığını, gerek görüntü kalitesi gerek kesintisiz kayıt bakımından mükemmel çekimler yapıldığını ve bulunduğunda telefonların hala kayıtta olduğunu tespit etti.

Projeyle ilgili hazırlanan video şu adresten izlenebilir: http://goo.gl/wCFR9

Yorum yazın