Nokia Lumia Black güncellemesinin getirileri

Nokia Lumia Black güncellemesinin getirileri

Bir süre önce Nokia’dan gelen Windows Phone işletim sistemli Lumia serisine yönelik Black güncellemesi haberi sonunda gerçek oldu. Beklenen güncelleme dünya genelinde dağıtıma girdi ve bazı yenilikler içeriyor. Çok yeni olan Nokia Lumia 1520 modeli bu yenilikleri standart olarak içeriyordu. Artık diğer Lumia modelleri de bu farklardan yararlanabilir olacak.

nokia_lumia_black_folder
Esasında Microsoft’un geliştirdiği Windows Phone 8′e özel GDR3 güncellemesini esas alıyor ama Nokia’nın hazırladığı bazı uygulamalar da var. Nokia kullanıcıları adına Black ciddi bir güncelleme çünkü epey yenilik var. İkinci nesil Glance Screen yeniliği epeydir beklenmiyordu. Artık sadece zaman değil aynı zamanda Whatsapp ve Facebook gibi bildiriler de telefon kilidini açmadan alınabiliyor.


Nokia Camera yenilikleri de önceden sergilenmişti. Tüm ayrı fotoğraf uygulamaları tek bir alana toplanıyor. Yeni sürümle, çekilmiş fotoğraflardaki odaklama noktası sonradan değiştirilebiliyor! Ancak cihaz buna destek vermeli. App Folders ise sevilen uygulamaları klasörler içinde başlata ekleme şansı veriyor. Nokia Storyteller uygulaması güncelleniyor, Nokia Beamer aktarımı destekleniyor, Bluetooth LE kullanan çevre birimleri eşleşme yapabiliyor.

Yorum yazın