NVIDIA, 192 çekirdekli Tegra K1’i piyasaya sürüyor

NVIDIA, 192 çekirdekli Tegra K1’i piyasaya sürüyor

NVIDIA, Kepler mimarisine sahip, 192 çekirdekli süper çip Tegra K1 mobil işlemciyi duyurdu. Yeni nesil PC oyunları artık mobil platformlarda da oynanabilecek.

tegra-k1-chipshot-300x192
Tegra K1 işlemci PC sınıfı en yeni oyun teknolojilerini destekleyerek Epic Games Unreal Engine 4 gibi gelişmiş oyun motorlarının çalıştırılabilmesini sağlayan yeni mobil standartlar getiriyor. Bilgisayarla görme ve konuşmayı tanıma uygulamalarını hızlandıracak gelişmiş bilgisayar becerileri sunuyor.

Tegra K1 pim uyumluluğuna sahip iki ayrı sürüm halinde sunuluyor. Birinci sürümde 32-bit dört çekirdekli, 4-Plus-1 ARM Cortex A15 CPU kullanılıyor. İkinci sürümde ise NVIDIA tasarımı olan özel bir 64-bit ikili Super Core CPU bulunuyor. Kod adı “Denver” olan işlemcinin temelinde ARM işlemci teknolojisindeki enerji verimliliği mirasını 64-bit bilgisayara taşıyan ARMv8 mimarisi yatıyor.

Tegra K1’in her iki sürümünde de gücünü 192 çekirdekli NVIDIA Kepler GPU’dan alan grafikler ve görsel bilgisayar becerileri bulunuyor. 32-bit’lik sürümün 2014’ün ilk yarısında aygıtlardaki yerini alması beklenmekte; 64-bit’lik sürüm ise yılın ikinci yarısında kullanıma sunulacak.

Yorum yazın