Okula özel Dell Chromebook 11

Okula özel Dell Chromebook 11

Google’ın Android işletim sisteminden sonra yükseliş sırası Chrome tarayıcıyı esas alan Chrome OS işletim sisteminde. Şu ana kadar Acer ve Samsung olmak üzere çok sayıda firmadan Chrome OS yüklü gelen Chromebook serisi dizüstü bilgisayar geldi ve çoğu uygun fiyattan ötürü ilgi gördü. Ardından ekran çözünürlüğü arttı ve dokunmatik ekranlı model de geldi. İlgiden etkilenen Dell firması ilk Chromebook modelini tanıttı.

Dell_Chromebook_11_01
Acer, Samsung, HP ve Lenovo’dan sonra Dell de kervana katıldı ve Linux esaslı Chrome OS’un kullanıcı sayısı iyice arttı. Firmanın ilk modeliyse Dell Chromebook 11 adını taşıyor. İlk aşamada sadece ABD ve İngiltere’de okullara ve öğrencilere yönelik olarak satışa sunulacak. Dış kaplaması siyah ve sade olan cihazın teknik özellikleri diğer Chromebook modellerine benziyor. Son nesil Intel Celeron 2955U işlemci, 2 ya da 4 GB RAM, 16 GB SSD depolama ve 11.6 inç 1366 x 768 piksel ekran.

Dell’in açıklamasına göre Chromebook 11′in bir diğer avantajı 10 saate çıkan kullanım süresi. Üstelik ağırlık sadece 1.3 kilogram. Acer ve HP’nin modelleriyle rakip olmayı başarıyor. İşin ilginci HP’nin de Chromebook 11 adında bir modeli var. Dell’in amacı gelecek aylarda Chromebook seçeneklerini arttırmak. Ev kullanıcıları, küçük ve orta ölçek işletmeler de kapsama alanına girecek. İngiltere fiyatı 159 Pound + KDV gibi hayli cazip bir değer.

Yorum yazın