Yarının Çocukları, yaratıcılıklarını video oyunları ile geliştiriyor

Yarının Çocukları, yaratıcılıklarını video oyunları ile geliştiriyor

Video oyunlarının çocukların zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimleri üzerinde son derece olumlu etkileri olduğunu vurgulayan Tomorrow’s Child ve Parentchannel.tv Direktörü, dünya çapında önde gelen Çocuk Gelişim Uzmanı Jacqueline Harding, “Video oyunları, çocukların görsel hafıza, dikkat, el ve göz koordinasyonu gibi zihinsel ve motor becerilerini geliştirmenin yanı sıra eğlenerek öğrenmeyi ve ekip çalışmasını da teşvik ettiğinden sosyalleşmesine, özgüvenlerinin ve kendilerini saygılarının da artmasına büyük katkı sağlıyor. Çocuklar, sanal dünyada kazandıkları becerileri, gerçek dünyada da kullanabiliyor, yarına donanımlı bir şekilde hazırlanıyor” diyerek, Sony PlayStation® Portable oyun konsolunu, oyun ve zengin içeriklerini destekliyor.

Sony, eğlencenin yanı sıra çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlamak üzere geliştirdiği PlayStation® Portable (PSP) oyun konsolu ve özel içerikli oyunlarının faydasını, hem bilimsel açıdan hem de eğlenceli bir toplantı ile masaya yatırdı. Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Murat Gebeceli’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı, PlayStation® Portable oyun konsolunu ve çocukların hem genel hem de motor becerilerinin kullanımını teşvik eden özel oyunlarını onaylayan dünya çapında önde gelen Çocuk Gelişim Uzmanı Jacqueline Harding’in araştırma ve sunumları ile zenginleşti. Yeni medyanın, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi, yaratıcılıkları ve sosyalleşmeleri üzerine uzun yıllardır araştırmalar yapan Harding, akademik alanda değerli makalelere imza atmış bir isim ve aynı zamanda Tomorrow’s Child ve Parentchannel.tv’nin Direktörlüğünü yürütüyor.

Sony PSP’de 3 yaşından 17 yaş ve üzerine özel pek çok oyun ve içerik var

Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Murat Gebeceli, konuşmasında şunları belirtti: “Tüketici elektroniği sektörünün lideri Sony olarak, geliştirdiğimiz teknolojik ürün ve içeriklerle aile ve çocuklara eğlenceli, keyifli anlar yaşatmanın yanı sıra özellikle çocukların zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimlerine de katkı sağlamayı hedefliyoruz. PSP’yi, çocuklar ve genç oyuncular için nerede olurlarsa olsunlar kaliteli oyun ve içeriklerin keyfini çıkarmalarını sağlayacak en ideal taşınabilir oyun konsolu olarak geliştirdik. PSP Essentials’ın pazara çıkışı ile birlikte oyuncularımız, 3 yaşından 17 yaş ve üzerine hitap eden daha fazla oyun ve içeriğe daha uygun fiyata sahip olabiliyor. EyePet, Invizimals Shadow Zone, FIFA II ve Jungle Party gibi başarılı ve sevilen oyunların yanı sıra dijital karikatürler ve PlayStation Video Store gibi pek çok farklı multimedya eğlence seçeneklerine de aynı anda sahip olabiliyor.”

Video oyunları, çocukların zihinsel ve sosyal gelişimine olumlu etki ediyor

8 – 57 yaş grubu arası, geniş bir coğrafi ve etnik köken dağılımına sahip 50’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Video Oyunlarının Çocuk Gelişimi Üzerindeki Olumlu Etkileri” başlıklı küçük ölçekli araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaşan Jacqueline Harding, araştırma verilerini şöyle özetledi: “Çalışmanın sonunda, en yüksek puanları alanların yüzde 80’i her gün video oyunu oynayanlardı. Hiç video oyunu oynamadığını belirten yüzde 75’lik bir kesim ise en düşük puanı almıştı. Video oyunlarının, çocukların ve yetişkinlerin soyut ve üst düzey düşünce kabiliyeti üzerinde son derece olumlu etkileri bulunuyor. Oyuncular, ellerindeki sınırlı kaynakları en iyi şekilde nasıl kullanabileceklerini hızlı bir şekilde düşünme, hızlıca analiz etme ve hızlı karar verme yeteneği kazanıyor.”

Strateji oyunları, çocukları çoklu görevlere ve farklı taktiklere hazırlıyor

Strateji oyunlarında, çocukların aynı anda birçok görevi yerine getirme esnekliği kazandığını vurgulayan Harding, “Strateji oyunları sürprizlerle doludur. Oyun içerisinde hiç beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalan çocuk, bu durumu aşmak ya da en iyi şekilde atlatmak için taktiklerini esnek ve hızlı bir şekilde değiştirip, uygulayabilmelidir.”

Okuma ve matematik yeteneğini geliştiriyor

“Oyuncuların, oyunu en iyi şekilde anlayıp, oynayabilmek için önce oyun içindeki talimatları okuyup, hikayeyi takip etmesi gerekiyor. Bu da çocuklara okuma alışkanlığı kazandırıp, var olan alışkanlığını geliştiriyor. Oyunu kazanmak için kantitatif analizleri yapmak son derece önemli. Bunun için de iyi bir matematik bilgisi ve bu bilgiden yararlanmayı öğrenmek gerekli. Oyunların matematik yeteneğine de katkısı büyük” diyor Harding.

Kimse ilk seferde uçamaz

Çeşitli seviyeleri olan oyunların da çocuklara azmetme, sabır ve kararlılıkla oyuna devam etme yetisi kazandırdığını belirten Harding, “Kimse ilk seferde uçamaz. İlkinde ya da birkaç denemede başarısızlıkla karşılaşan çocuk, başarmak için bir daha, bir daha denemeli. Gerçek hayat da tıpkı video oyunları gibi. Hep yeniden denemek, pes etmemek gerekiyor. Çocuklar bunu da video oyunları aracılığıyla çok iyi kavrayabiliyor” şeklinde ifade ediyor.

Görsel hafıza gelişimi, tümevarım ile akıl yürütme

Her oyunun kendi içinde bir mantığı bulunuyor ve oyuncular bu mantığı, kendi düşünce ve hayal güçlerinden yararlanarak çözümlüyor. Burada da görsel hafıza ve dikkat devreye girerek, çocukların oyunlardaki şekil tanıma becerisi gelişiyor. Bir video oyununu oynamak, bilimsel bir problemi çözmeye benziyor. Oyuncuların, oyunda mutlaka bir hipotezi olması gerekiyor. Ayrıca, hipotezleri işlemezse mutlaka yeni bir hipotez üretmesi de gerekiyor.

Zihninize sağlık

Çocuklar, oyunda, oyun haritalarını kullanmak ya da varsayılan dünyada varlık gösterebilmek, ilerleyebilmek için kendi zihinlerinde haritalar üretmek durumunda. Bu da, onların harita kullanımını geliştiriyor. Oyuncular, içgüdüsel olarak ezberlemek ve hatırlamak durumunda olduğu için oyunlar, hafızayı da olumlu etkiliyor. Oyun içinde karar verme yeteneği de bunlara bağlı olarak gelişiyor.

Çocuklar, takım çalışmasını öğreniyor, sosyalleşiyor

Pek çok oyun online olarak oynandığından, oyuncular, birden fazla oyuncularla birlikte oynuyor. Bu da çocukların, hedeflerine ulaşmak için başkalarıyla birlikte ekip olarak çalışma duygusunu geliştiriyor. Çocuklar, başkalarının fikirlerini dinlemeyi öğrenirken, diğer ekip arkadaşlarıyla birlikte plan yapmayı ve görev paylaşmayı da gerçekleştiriyor. Hatta bazı online oyunlar sadece ulusal değil, uluslararası olarak da oynandığından çocukların farklı dil ve kültürlerden diğer çocuklarla kaynaşmaları açısından da çok verimli oluyor. Ayrıca, online oyunlar, aileler ve çocuklarına, bir arada oyun oynayabilecekleri güzel platformlar yaratıyor.

Öğrenmeyi, eğlenceli hale getiriyor

Harding, “Eğlence, doğal bir öğretmendir. Oyunlar da, bunun motivasyon kaynağıdır” diyor. Çocuklar, başlangıç seviyesi ile oyuna basit bir şekilde giriş yapıp, sonrasında kademe kademe yeteneklerini geliştirerek, daha zor görevleri gerçekleştirmek için kendilerine karşı güven kazanıyor. Bunu eğlenerek, yapmaları ise öğrenmenin kusursuz olmasını sağlayabiliyor.

Sadece sanalda değil, gerçek dünyada da işe yarayan beceriler kazandırıyor

Çocuklar, video oyunları sayesinde bilgisayar ve internet dünyası ile tanışıyor. Bu da onları daha erken yaştan teknolojiye adapte olmalarını sağlıyor. Ayrıca, video oyunları, çocukların özgüven ve kendine saygı duygularını geliştiriyor. Pek çok oyunda, zorluk seviyesi ayarlanabiliyor. Hata yapma olasılığı düştükçe, çocuk da hata yapmaktan korkmamaya başlıyor. Tüm bu beceri ve kazanımlar, hem sanal hem de gerçek dünyada işe yarıyor.

Video oyunları, askerler ve cerrahların eğitiminde de etkili

Rochester Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalardan da örnekler sunan Harding, video oyunlarının, özellikle askerler ve cerrahların da eğitiminde kullanıldığını ifade ediyor.

Araştırmaya göre, video oyunlarını oynamış olan yetişkinlerin cerrahi yetenekleri daha çok gelişiyor. Araştırma sonuçları, video oyunlarının savaş pilotlarının da becerilerini artırdığını ortaya koyuyor.

Çocukların karne hediyesi Sony’den: PSP alana 1 oyun da bedava

Murat Gebeceli, toplantıda, yeni Sony PSP yaz kampanyasından da bahsederek, “Karne heyecanının yaklaştığı bugünlerde, biz de özellikle 7 ve 13 yaş aralığındaki çocuklarımıza, bu yaz hem yarışçı hem savaşçı hem de Avrupa gol kralı olacaksın, diye sesleniyoruz. PSP alana istediği bir adet PSP Essentials oyununu da hediye ediyoruz. Alternatifsiziz, bu yazın en iyi karne hediyesi biz olacağız” şeklinde bir açıklama da yaptı.

PSP alanlar hangi PSP Essenstials oyunlarını bedava alabiliyor?

 • PSP Oyun: Fat Princess ESN
 • PSP Oyun: ATV Offroad Fury Pro/ESN
 • PSP Oyun: PaRappa The Rapper ESN
 • PSP Oyun: Namco Museum Battle Collection ESN
 • PSP Oyun: Pursuit Force Extreme Justice ESN
 • PSP Oyun: EchoChrome/ESN
 • PSP Oyun: WipeOut Pure / ESN
 • PSP Oyun: Patapon/ESN
 • PSP Oyun: Ape Academy/PSP/EXP/ESN
 • PSP Oyun: Ace Combat X: Skies of Deception/EXP/ESN
 • PSP Oyun: Lemmings PSP/EXP/ESN
 • PSP Oyun: Ridge Racer/EXP/ESN
 • PSP Oyun: Everybody’s Golf 2 / ESN
 • PSP Oyun:Everybody’s Golf / ESN
 • PSP Oyun:Locoroco / ESN
 • PSP Oyun:Medievil Resurrection / ESN
 • PSP Oyun:Pursuit Force / ESN
 • PSP Oyun:Ratchet& Clank Size Matters / ESN
 • PSP Oyun:Secret Agent Clank /ESN
 • PSP Oyun:WipeOut Pulse / ESN
 • PSP Oyun:Patapon2 / ESN
 • PSP Oyun:Daxter/ ESN

Sony’nin PSP karne hediyesi kampanyası kapsamında ayrıca, 20 Haziran’a kadar sürpriz Cinebonus etkinlikleri de devam ediyor.

1 yorum

 1. tyasaxsonet

  Tüm bu anlatılan konuları çok doğru ve çok güzel buldum.Ben de 5-7 ay kadar önce “bilgisayar oyunları kullanımının araç sürücüleri(Yetişkinler de dahil)üzerindeki olumlu etkilerinin araştırılması” başlıklı bir konuyu pcnet-forum/oyunlar kısmında açmış,gelebilecek olumlu katkı veya eleştirileri beklemiştim.Beklediğim ilgiyi bulamayınca da forumdaki yazımı silmiştim.Ancak şunu da belirtmekte yarar var ki,tüm bu elektronik yolla kazanılan (Oyun konsolları,pc 3D video oyunları, 3G android cep telefonu oyunları) beceri,yetenek gelişimi,öğrenme,hafıza geliştirme teknikleri,refleks gelişimi v.b.olumlu edinimlerinin, cihazların başında bulunulan sürede, tutkuya varan dozlarda,aşırıya kaçılmadan, aşırı abartılmadan, müptela olmadan(Bağımlı) olmadan,sosyalleşmeden uzak kalınmadan yapılması da ayrı bir önem taşıyor hiç şüphesiz.
  Bağımlı olunsa bile,internette anlatıldığı şekliyle söylüyorum; yapılan bir araştırmada yalnızca tv bağımlılığının tedavisi zor bir durum olduğu,internet,oyunlar,cep telefonu bağımlılığının ise bağımlılık sayılamayacağı(Çünkü gerek bedensel,gerekse de zihinsel etkinlikle beraber bulunduğundan olsa gerek),bağımlılık yapan nesne ortadan kaldırıldığında tepki olarak, bir kriz durumunun oluşmadığı,kademeli olarak kullanımdan uzak durulduğunda da, bu bağımlılık derecesinin iyiye doğru azalabildiği,akıllardaki gibi sürekli bir bağımlılık olgusunun gelişmediği de görülmüş, bize görülen tehlikeli sandığımız yönünün tam tersi olarak.Bu da olayın sevindiren bir yüzü olsa gerek.Aksi takdirde teknolojik cihazlara yaklaşırken ve alışırken çok fazla düşünüyor olabilirdik gayri ihtiyari olarak.Ancak tabiki sigara,alkol,uyuşturucu,kumar,gece hayatı gibi insan neslini yıpratan kötü alışkanlıklar kadar terkedilmesi zor olan, tehditkar bir basamakta olmadığı da ispatlanmış ve söz konusu olan teknolojik eğlence sektörü cihazlarının, korkulduğu kadar bağimlılık yaratmadığının ispatlanıp ortaya konabilmesi, şüphesiz hepimiz için(Yediden yetmişe kadar) çok sevindirici olmuştur.
  Gönül rahatlığıyla kullanabilenlerin veya kullanamayanların, artık hiç bir tedirginliğe girmeden rahatça kullanabilmeleri dileğimle…

Yorum yazın