Panda Cloud Antivirus ile ücretsiz koruma

Panda Cloud Antivirus ile ücretsiz koruma

Panda Security, “bulut”ta çalışan ilk ücretsiz anti virüs yazılımını geliştirdi.

Herhangi bir yazılım kurmadan, web tarayıcımız üzerinden çalışan uygulamalara ya da internet tabanlı depolama servisleri gibi teknolojilerin kullanımına toplu olarak “bulut (cloud) bilgiişlem” deniyor. Bulutta depolanan dosyalarımız ve yine bulutta yapılan işlemler bilgisayarımızın kaynak kullanımını belirgin biçimde düşürüyor. Bulutta çalışan dosya ve resim depolama uygulamaları, online ofis uygulamaları ve dosya dönüştürme araçları bolca bulunabiliyor, ama şu ana kadar bulutta çalışan ve gerçek zamanlı koruma sağlayan bir anti virüs uygulaması geliştirilmemişti (online virüs tarayıcıları farklı bir kulvarda kabul ediyoruz). İşte Panda Antivirus ve Panda Internet Security gibi popüler güvenlik yazılımlarının geliştiricisi Panda Security, dünyanın ilk bulutta çalışan anti virüs yazılımını karşımıza getiriyor; üstelik ücretsiz olarak!

www.cloudantivirus.com adresinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz Panda Cloud Antivirus, 18 MB’lik bir kurulum dosyasıyla geliyor ve Windows XP ile Windows Vista’nın 32-bit sürümlerinde çalışıyor. Ne yazık ki şimdilik Windows 7 RC sürümü ve 64-bit işletim sistemleri desteklenmiyor, ancak bu sürümlerin yakında destekleneceği de bilgimiz dâhilinde. Panda Cloud Antivirus, siz web’de sörf yaparken, oyun oynarken ya da çalışırken sisteminizi size hissettirmeden koruyacak kadar hafif bir yazılım; çünkü işlerinin çoğunu bulutta yapıyor.

Panda Cloud Antivirus, Collective Intelligence (kolektif zeka) adını verdiği bir bulut teknolojisini kullanıyor. Collective Inteligence, veritabanı sunucuları bulutta bulunan bir güvenlik platformu. Bu sunucularda, bilgisayarınızdaki tehditleri tespit ve egale edebilecek tüm bilgiler yer alıyor. Bu sunucular, kullanıcı topluluğundan gelen virüs tespitleri hakkındaki bilgilerle besleniyor. Collective Inteligence tüm bilgileri işleyip sınıflandırarak Panda Cloud Antivirus’un kullanımına sunuyor. Cloud Antivirus bu sunuculara danışarak bilgisayarınızın kaynaklarını kullanmadan tespit kapasitesini maksimize ediyor. Bu şekilde Panda Cloud Antivirus milyonlarca virüsü geleneksel güncelleme yöntemlerine gerek kalmadan ve bilgisayarınızın performansını fazla etkilemeden tespit edebiliyor.

Program, özelliklerini öne çıkaran minimalist bir tasarıma sahip. Programın çalışması ve gerçek zamanlı koruma sağlaması için hiçbir yapılandırma yapmanız gerekmiyor. Zaten programın yapılabilecek ayarları da şaşırtıcı derece az. Cloud Antivirus sisteminizin bildirim alanına bir Panda simgesi ekliyor. Simgeye çift tıklayarak siyah bir temaya sahip ana ekranı açabilirsiniz. Pencereyi sürüklediğiniz zaman hoş bir saydamlık efekti göze çarpıyor. Ana ekranda ilk olarak büyük bir simgeyle beraber güvenlik durumunuzu göreceksiniz. “OK” yazısını görüyorsanız sisteminiz güvende demektir.

Panda Cloud Antivirus’un tam korumasından faydalanabilmesi için bilgisayarınızın sürekli olarak internete bağlı olması gerekiyor, çünkü Cloud Antivirus devamlı koruma sağlayabilmek için Collective Intelligence sunucularına bağlanmak zorunda. Ancak bağlantınızın kesildiği nadir zamanlar oluyorsa merak etmeyin, Collective Intelligence’ın en güncel tehditleri içeren yerel önbellek kopyası bilgisayarınızda saklanıyor.

Panda Cloud Antivirus şu anda beta aşamasında, ancak beta sürecinin sonunda da tamamen bedava olacağı şimdiden açıklanmış durumda. Bu nedenle geniş bant internet erişimine sahipseniz, bilgisayarınızın performansını fazla etkilemeyecek ve hiç ayar yapmak zorunda olmayacağınız bir güvenlik çözümü arıyorsanız Panda’nın Cloud Antivirus çözümünü denemenizi öneririz.

Cloud Antivirus’un ana ekranında dikkati dağıtan hiçbir şey yok.

Tarama ekranında tüm bilgisayarınızı ya da belli klasörleri taramayı seçebilirsiniz.

Yorum yazın