PrimeSense’i alan Apple üç boyuta geçebilir

PrimeSense’i alan Apple üç boyuta geçebilir

Yeni nesil akıllı telefonlar, ön kamerayı sadece video sohbet için kullanmıyor. Takip sistemleri, yazılımlar, diğer alıcılar ve gelişmiş dokunmatik ekranla farklı işlevler kullanılabiliyor. Otomatik olarak sayfa kaydırma, video durdurma gibi işlevlerden söz ediyoruz. Amazon ve Nokia’nın yeni nesil teknolojiler üzerinde çalıştığı düşünülür. Apple da sırada ve PrimeSense firmasını satın alarak bu yönde ciddi sinyaller vermeye başladı.

PrimeSense_Sensor-box

PrimeSense firması üç boyutlu alıcılar konusunda uzman ve Microsoft, başarılı Kinect alıcıyı ortaya çıkarmadan önce PrimeSense ile işbirliğine girmişti. Apple’ın gelecek nesil HDTV ile ilgili çalışmaları devam ediyor ve PrimeSense çok kez ön plana çıktı. Asıl ilgi çekici olansa bu teknolojilerin iPhone serisine ne şekilde yansıyacağı. Belki de iPhone’dan çok iPad serisinde daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Kinect tarzı üç boyutlu kamera alıcılar iPad üstündeki geniş alana yerleştirilebilir. Ayrıca daha geniş olan ekran sayesinde kullanıcı deneyimi ve oyunlardaki eğlence dozu daha yüksek olmakta. Şimdilik Apple’ın İsrail merkezli PrimeSense için ödediği 345 milyon dolar mantıklı bir adım gibi görünüyor. Siri’nin kulakları var ama gözleri yok. PrimeSense teknolojileri sayesinde Siri’nin görmeye başlaması an meselesi.

Yorum yazın