Qualcomm’dan Apple A7 işlemcisine gönderme

Qualcomm’dan Apple A7 işlemcisine gönderme

Apple’ın bu seneye özel iPhone duyurularında renklenen ve iPhone 5c adını alan iPhone 5 ile güncellenmiş hali olan iPhone 5s odak noktasıydı. Milyonlarca kullanıcının tercihi büyük oranda yeni iPhone 5s oldu. Artıları daha iyi kamera, 64-bit kod destekli A7 işlemci ve parmak izi okuyucu. Kamera ve işlemci ne derece fark getiriyor tartışılır ama parmak izi okuyucu epey ses getirdi.

4030-408b6f3d_680_400

Mobil işlemci alanında liderlerden biri olan Qualcomm firmasının başkanlarından Anand Chandrasekher’in yeni açıklamasına göre Apple A7 işlemciyle eklenen 64-bit kod desteği tamamen pazarlama taktiği. Şu aşamada kullanıcıların 64-bit işlemci sonrasında elde ettiği kazanım sıfır. Elbette 4 GB RAM üstünü destekliyor ama iPhone’larda 1 GB üstü bellek yok.

Sonuç olarak son kullanıcılar değil program geliştiriciler avantaj elde edecek. Zaman içinde uygulamalar güncellenip 64-bitten faydalanır hale geldiğinde etkiler gözlenmeye başlanacak. Benchmark uygulamalarındaki performans artışı günlük kullanımda ve klasik uygulamalarda etkili olmayabiliyor. Qualcomm da yeri geldiğinde 64-bit işlemci sunacak ve hazırlık yürütüyor.

Yorum yazın