Rusya’daki nükleer santrale de virüs sızmış

Rusya’daki nükleer santrale de virüs sızmış

Stuxnet olarak bilinen ve İran’daki Natanz adlı nükleer santrali devre dışı bırakmak için geliştirilmiş olan virüs bir kez daha yayılmaya başladı. Gelen bilgilere göre bu kez Rusya’daki nükleer enerji santrali etkilendi. 2010′da İran’ın nükleer programını engellemek için denenmiş yol bir kez daha gündemde. Sözde güvenli durumda olan Rus santralinin etkilendiğini Kaspersky Lab yöneticisi Eugene Kaspersky açıkladı.

3113StuxnetiStockphotomasterandlead-1362165765483

Avustralya’lı gazetecilere açıklama yapan Kaspersky bu bilgiyi santralde çalışanlardan öğrenmiş. Saldırının ne zaman gerçekleşmiş olduğu açıklanmadı. Avustralya’daki siber güvenlikle ilgili etkinlikte konuşan Kaspersky, USB parmak belleklerin sıklıkla bu tür virüsler taşıdığını belirtti. Hatta uluslararası uzay istasyonu bile USB parmak bellekle gelen virüsten etkilendi ama Stuxnet kadar ciddi bir sorun değildi.

Sonuç olarak internet bağlantısı olmayan ve güvenli sayılan ortamlar bile virüsten etkilenebiliyor. Stuxnet’in İsrail ve ABD’de işbirliğiyle geliştirildiği düşünülüyor. Symantec’e göre Stuxnet ile ilgili ilk internet izleri 2005 yılına uzanıyor. Bunu geliştiren grup 2007′den başlayarak İran nükleer programına sızmayı denedi. Stuxnet’in basına yansıması içinse üç sene daha geçti.

Yorum yazın