Samsung Galaxy S5’e özel 64-bit işlemci

Samsung Galaxy S5’e özel 64-bit işlemci

Apple’ın yeni iPhone 5S ile kullanıma sunduğu A7 işlemcinin ana özelliği 64-bit komutları da destekliyor olması. 32-bit yanında 64-bit desteği de veren işlemcinin farkını gösterebilmesi için iOS uygulamalarının güncellenmesi gerekiyor. Samsung ise bu adımdan sonra Exynos serisi mobil işlemcilerine 64-bit desteği eklemek için çalışmaları hızlandırdı.

Exynos-1050x700

Esasında Samsung’un 64-bit desteği için çalışmaları vardı çünkü şu aşamada Note 3 ile 3 GB’a kadar çıkan RAM bellek desteğini 4 GB üstüne çıkarmak için 64-bit yapı şart. Kore’den gelen haberlere göre 64-bit uyumu olan Samsung Exynos işlemcinin tasarımlarında son aşamaya gelindi bile. Büyük olasılıkla ARM’ın gelecek nesil Cortex-A50 mimarisini kullanacak ve avantajlar içerecek.

Diğer yandan Apple’ın A7 işlemcisini Samsung’un ürettiği düşünülürse firmanın ne zamandan beri bu adımdan haberi var diyebiliriz. Beklentilere göre Note 3 ve Galaxy S4 satışta olduğundan gelecek nesil Galaxy S5 ile 64-bit Exynos işlemci kullanıcılara sunulacak. Çoklu uygulama sırasında da artıları olan 64-bit için işletim sistemi de destek vermeli. iOS 7’de bu destek var ama Android henüz desteklemiyor.

Yorum yazın