Sekiz çekirdekli MediaTek MT6592 mobil işlemci

Sekiz çekirdekli MediaTek MT6592 mobil işlemci

Masaüstü ve dizüstü sistemlerdeki işlemciler dört çekirdekten sonra altı ve sekiz çekirdeğe geçti ama çoğu kullanıcı ve uygulama için dört çekirdek fazlasıyla yeterli geliyor. Benzer durum mobil arenada da geçerli. Altı ve sekiz çekirdekli mobil işlemciler hazır durumda ama en çok ilgi gören Snapdragon 800′de dört çekirdek var. Daha fazlası anlamlı mı? Böyle düşünen MediaTek firması MT6592 ile sekiz çekirdeği aynı anda aktifleştiriyor.

gsmarena_001

Firmanın MT6592 adını verdiği yeni işlemci, temelde yonga içine daha fazla çekirdek yerleştirip aynı anda sekiz komut işleyebiliyor ama mobil cihazlarda çoklu uygulama bu kadar yoğun değil. Octa-core denen sekiz çekirdekli yapıyla performans ve güç tüketimi arasında denge sağlandığı ifade edilmekte. Gerçekten de çekirdek sayısı artınca performans yanında güç tüketimi de artıyor. Bu yüzde kullanılmayan çekirdeklerin uyku moduna geçmesi gerekiyor.

Aynı zamanda çok çekirdek her zaman yüksek performans demek değil. Çekirdeklerin mimarisi, çalışma frekansı gibi faktörler de önemli. Sekiz çekirdeğin sığması için 28nm üretim tekniği tercih edilmiş. Bunların her biri uygulama sırasında 2 GHz hıza çıkabiliyor. Özel algoritma, sıcaklık ve güç tüketimini analiz ediyor ve optimum performans sağlıyor. Görüntü devresiyle dört çekirdekli ve 4K Ultra HD destekli. Yongada dual band Wi-Fi 802.11n, Miracasat, Bluetooth, FM radyo, GPS dahili.

Yorum yazın