Siber alemin karanlık dünyası: Spam tefeciler

Siber alemin karanlık dünyası: Spam tefeciler

Kaspersky Lab, kullanıcıları spam e-postalar aracılığıyla gönderilen kredi teklifleriyle ilgili uyarıyor. Bu tefecilerin kurbanı olmanız için tek bir e-postaya yanıt vermeniz ya da eklentileri açmanız yeterli…

kl-2-300x120

Spam e-postalar aracılığıyla gönderilen kredi teklifleri her geçen gün artıyor. Kaspersky Lab, kullanıcıların bu mesajlara cevap vermesi durumunda ortaya çıkabilecek tehlikeleri araştırdı.

Dolandırıcıların kullanıcıları kandırmak için birçok farklı yönteme başvurduğunu vurgulayan Kaspersky uzmanlarına göre spam mesajları gönderenler, kendilerini bir hayır kurumu ya da muhtaçlara yardım eden dini bir örgüt olarak tanıtıyor. Bu tür mesajlar, daha inandırıcı görünmek için kutsal kitaplardan alıntılar dahi içerebiliyor. Bu mesajlarda potansiyel müşteriler, büyük miktarlarda krediyi, çok kısa sürede, üstelik kefil olmaksızın alabileceklerini okuyor. Ekte bulunan bir sözleşmeyi açmak için yapılan herhangi bir girişim sistem enfeksiyonuna ve sabit diskte saklanan verilerin kaybına neden olabiliyor.

Spam e-postaya cevap mı verdiniz? Sizi gelen kutunuzda daha çok sayıda spam e-posta bekliyor olacak!

Tanıtımı yapılan hizmetleri kullanmak gibi bir niyetiniz olmadığı halde bir spam e-postaya cevap vermek, bu iletiyi gönderenlere o e-posta adresinin gerçekten mevcut olduğunu ve aktif olarak kullanıldığını gösteriyor. Sonuç olarak, “ifşa olan” e-posta kutusuna gönderilen reklam mesajlarının sayısı önemli ölçüde artıyor.

5 adımda kurban olmamanın ipuçları

  • Şüpheli sitelere kişisel bilgilerinizi girmeyin.
  • Bilgisayarınız korunmuyorsa, göndereni bilinmeyen e-postalarda bulunan HTML formları doldurmayın.
  • Kişisel bilgilerinizi asla üçüncü taraflarla paylaşmayın ya da bilinmeyen bir “kredi veren” ile finansal konularda bir yazışmaya girmeyin.
  • Göndereni bilinmeyen e-postalarda bulunan yürütülebilir dosyaları çalıştırmayın ve ekleri açmayın.
  • Olağanüstü durumlarda bir antivirüs programı tarafından güvenlik onayı almadığınız sürece arşiv ve ofis belgelerini çalıştırmayın.

Yorum yazın