Apple %100 Yenilenebilir Enerji İle Çalışacak

Apple %100 Yenilenebilir Enerji İle Çalışacak

Apple, Avrupa’da yüzde yüz yenilenebilir enerjiyle çalışacak iki veri merkezini inşa etmek ve faaliyete geçirmek için 1,7 milyar avroluk luk bir plan hazırladığını duyurdu. İrlanda’da Galway bölgesi ve Danimarka’nın merkezi Jutland’da yapılacak tesisler Avrupa’daki müşteriler için iTunes Store, App Store, iMessage, Maps ve Siri dahil Apple’ın online hizmetlerini destekleyecek.

“Apple’ın Avrupa’da devam eden başarısından ötürü minnettarız  ve yatırımımızın kıtadaki toplulukları desteklemesinden gurur duyuyoruz.” diyen Apple’ın CEO’su Tim Cook sözlerine şöyle devam etti. “Bu çok önemli yeni yatırım, Apple’ın bugüne kadar Avrupa’da yaptığı en büyük projeyi temsil ediyor. Faaliyetlerimizi genişletmekten, yüzlerce yerel iş yaratmaktan ve bugüne kadarki en gelişmiş yeşil bina tasarımlarımızdan bazılarını uygulamaya koyacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz.”

Tüm Apple veri merkezleri gibi, bu yeni tesisler de ilk günden itibaren tümüyle temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacak. Apple ayrıca rüzgâr veya diğer kaynaklardan gelecekte güç sağlayacak ilave yenilenebilir enerji projeleri geliştirmek için yerel iş ortaklarıyla birlikte çalışacak. Bu tesisler bugüne kadar çevreye en az etkisi olan Apple veri merkezleri olacak.

“Yenilikçiliğin dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmakla ilgili olduğuna ve iklim değişikliğiyle mücadelenin zamanının geldiğine inanıyoruz.” diyen Apple’ın Çevre Girişimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson şunları ekledi: “İrlanda ve Danimarka’da çevreci sanayiyi teşvik ettiğimiz ve onların güçlü rüzgâr kaynaklarından yararlanan enerji sistemleri geliştirdiğimiz için heyecan duyuyoruz. Çevreye karşı sorumluluk sözümüz gezegen için iyi, işimiz için iyi ve Avrupa ekonomisi için iyi.”

Her biri 166.000 metrekare olan ve kendi topluluklarına ek faydalar sağlayacak tasarımları bulunan bu iki veri merkezinin faaliyetlerine 2017 yılında başlaması bekleniyor. İrlanda Athenry’deki proje için Apple önceden yerel olmayan ağaçlar yetiştirip kesmek için kullanılan bir arsayı alarak Derrydonnell Ormanı’na yerel ağaçlarını geri kazandıracak. Proje, bölgedeki okullar için bir açık hava eğitim mekânının yanı sıra halk için bir yürüyüş yolu da sağlayacak.

Apple, Danimarka, Viborg’daki veri merkezini Danimarka’nın en büyük elektrik trafolarından birinin yanına kurarak ek jeneratör ihtiyacını ortadan kaldıracak. Ayrıca tesis, içindeki ekipmanın fazla ısısını tutup, civarda yaşayanların evlerinin ısıtılması için bölge ısıtma sistemine aktaracak şekilde tasarlandı.

Tagged with: ,

Yorum yazın