Bilgi Üniversitesi’nde bulut bilişim tartışılacak

Bilgi Üniversitesi’nde bulut bilişim tartışılacak

Bilgi Mühendislik Fakültesi modern hayatın sorularını ve sorunlarını bulut bilişim çerçevesinde tartışmak üzere “Enerji Santrallerinden Bulut Bilişime: Zamanda Yolculuk” isimli konferansı hayata geçiriyor.

Bilgi Mühendislik Fakültesi üçüncü konferansını gerçekleştiriyor. 25 Mart 2011 Cuma günü Santral Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan konferans “Enerji Santrallerinden Bulut Bilişime: Zamanda Yolculuk” adını taşıyor.

2000’li yılların popüler araştırma konularından olan “Izgara Bilişimin” son yıllardaki teknolojik değişimlerle yerini bıraktığı “Bulut Bilişim”, insanların hayatını kolaylaştırma adına yenilikler vaat ediyor… Düşük donanım maliyeti, gelişmiş performans, düşük yazılım maliyeti, anında güncelleme, sınırsız depolama kapasitesi, artırılmış veri güvenliği, işletim sistemleri arasında geliştirilmiş uyum, artırılmış dosya formatı uyumu, gizlilik ve güvenlik gibi avantajları barındıran bulut bilişim, uygulama ve servislerin İnternetteki bir sunucuda bulunup, İnternete bağlı herhangi bir cihaz ile bu uygulama ve servislerin çalıştırılması olarak tanımlanabilir…

Tam yüz yıl önce, 1911’de İstanbul’un semtlerine elektrik hizmeti vermek üzere kurulmuş Silahtarağa Elektrik Santrali’nde, bugün artık İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri, yüzyıllık deneyimin ışığında bulut bilişim tabanlı yeni nesil kamu hizmetlerini tasarlıyorlar. Gelecek yüzyıllara öncü olacak bu deneyimin başında, modern hayatın sorular ve sorunları bulut bilişim çerçevesinde uzmanların katılımı ile tartışılacak…

Katılımcılar:

  • Dr. Matt Wood, Amazon.com, Bulut Bilişim Öncüsü: Amazon web servisleri için “teknoloji öncüsü” olan Wood, Avrupa’nın hemen her yerinde bulut bilişimin teknik ve yönetimsel yönlerini tartışıyor. Fen bilimlerindeki akademik birikimini kullanarak, çeşitli boyutlardaki organizasyonların teknolojiyi kullanmalarına yardımcı olmayı amaç edinmiştir. Amazon’a katılmadan önce, Cornell Üniversitesinde (ABD) büyük ölçekli arama motorları geliştirmiş, Hinxton’da DNA sekanslaması yapmış ve Cambridge Üniversitesi’nde yazılım analizleri üzerine çalışmıştır. Amazon’un bulut bilişim konusunda ana seslerinden birisi olan Wood, saygın uluslararası konferanslara baş konuşmacı olarak katılmaktadır. Wood, aynı zamanda kitap ve blog yazarıdır.
  • Yrd. Doç. Dr. İsmail Arı, Özyeğin Üniversitesi: Dr. Arı 2004 yılında doktorasını Kaliforniya Üniversitesi (UCSC) Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden almıştır. 2004-2009 yılları arasında ABD Silikon Vadisinde, “Hewlett Packard Labs”da araştırmacı olarak çalışmıştır. Araştırma konuları arasında bulut bilişim, servis-odaklı mimariler, veri madenciliği, veri akışı işleme, kapsamlı olay işleme, ve ağ üzerinde saklama sistemleri vardır. 2009 yılında Özyeğin Üniversitesi’ne katıldıktan sonra kazandığı çeşitli ödüller ve araştırma projeleri arasında IBM Özel Öğretim Üyesi ödülü, AB Marie Curie IRG ödülü, ve TÜBİTAK Kariyer ödülü de vardır. Arı, IEEE ve ACM üyesi, ve IBM Bulut Akademisi’nin kurucu üyesidir.
  • Yrd. Doç. Dr. D. Cenk Erdil, İstanbul Bilgi Üniversitesi: BİLGİ’nin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne 2010 yılında katılan Dr. Erdil’in Binghamton Üniversitesi’nden (SUNY) Bilgisayar Bilimleri alanında doktorası vardır. Dr. Erdil, doktora çalışmaları sırasınca ABD’de ızgara bilişim konusunda öncü araştırma laboratuvarlarından birinde araştırmacı olarak dört yıl çalışmıştır. BİLGİ’ye katılmadan önce en son ABD’de Fidelity Ulusal Bilişim Servisleri (FNIS) isimli bir “Inc. 500” şirketinde bilişim teknolojileri yöneticisi olarak üç yıl çalışmıştır. IEEE Bilgisayar Topluluğu ve ACM üyesi olan Dr. Erdil’in ana araştırma konuları ızgara bilişim, bulut bilişim, ve yeni nesil internetlerdir. Kendisi aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı, ve Uluslararası Sınır Tanımayan Mühendisler Örgütü’nün Türkiye koordinatörüdür.
  • Koray İnçki, TÜBİTAK BİLGEM BTE: Koray İnçki TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü’nde dokuz yıldır uzman araştırmacı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Enstitü Yönetim Kurulu’nun son yedi yıldır seçilmiş üyesi olan İnçki, on bir yılı aşkın bir süredir yönetici seviyesinde yazılım mühendisliği tecrübesine sahiptir. Lisans derecesini 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden, yüksek lisans derecesini ise 2000 yılında (ABD) Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden alan İnçki, Dr. İsmail Arı ile birlikte Özyeğin Üniversitesinde doktora çalışmalarına devam etmektedir.
  • Yakup Korkmaz, TÜBİTAK BİLGEM UEKAE: 2009 Yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Yakup Korkmaz, üniversite eğitimi boyunca stajlarını Singapur ve Almanya’da uluslararası şirketlerde yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında İsviçre’de Zürih Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri eğitimi alan Korkmaz, mezuniyet sonrası yabancı bir danışmanlık firmasında teknik danışman olarak çalışmasının ardından 2009 Aralık ayından bu yana TÜBİTAK-UEKAE Bilişim Sistemleri Güvenliği Bölümü’nde araştırmacı olarak çalışmaktadır. Çalışma alanlarını işletim sistemleri güvenliği, ağ bileşenleri, güvenlik duvarları, ve bulut bilişim konuları oluşturmaktadır.

Not: Toplantı herkese açıktır. Toplantının konuşma dili İngilizce’dir.

Tarih: 25 Mart 2011, Cuma

Saat: 09:30-17:00

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü E1-301

Yorum yazın