Bump firmasının yeni sahibi Google

Bump firmasının yeni sahibi Google

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda ön plana çıkan ve son yıllarda standart özellik listesine eklenen NFC alıcısından sonra Bluetooth ve Wi-Fi ile gerçekleşen veri aktarımları daha kolay hale geldi. Ayrıca destek veren alışveriş noktalarında ödeme yapma imkanı oluyor. Buna benzer biçimde iki cihaz arasında kablosuz veri paylaşımını kolaylaştıran Bump adlı yazılımı geliştiren Bump firmasını Google satın aldı.

1363296387_bump1

Bump CEO’su ve kurucusu David Lieb’in blog girdisine göre satın alma işlemi gerçekleşti. Kullanıcıların fotoğraflar ve kişi bilgilerini paylaşmak için sadece mobil cihazları tokuşturmasını gerektiren Bump uygulaması ve arka planda işleyen teknolojiler Google’ın Android açısından işine yarayacak. Bump’ın farkı, eşleştirme için NFC’yi gerektirmemesi.

Bump’ın mobil cihaza kurulan uygulaması dışında bulut ortamda çalışan sunucu sistemi ve akıllı eşleştirme sistemi bulunuyor. Uygulamanın görevi cihaz içindeki alıcıları kullanarak bilgi toplamak. Titreşim alıcısı tokuşma anını kaydettiğinde bulut sunucuya bağlanıyor. Aynı anda bulut ağa gelen diğer tokuşma sinyalleri analiz edilip olası eşleşme sağlanıyor. 2011’de 60 milyon kez indirilen uygulama asla gelir elde etmedi. Flock’u da geliştiren firma, satıştan sonra maddi anlamda rahatlamış olsa gerek.

Tagged with: , , , , , ,

Yorum yazın