CeBIT 2008’e bir bakış

CeBIT 2008’e bir bakış

ImageDeutsche Messe Yönetim Kurulu üyesi Ersnt Raue, bilgi teknolojileri fuarı kapanışında, CeBIT'in yeni formatıyla büyük bir başarı yakaladığını ve katılımcılar ve ziyaretçilerde heyecan uyandıran bir tepki yarattığını belirtti. CeBIT 2008'in çıtayı yükselttiğini belirten Raue,  devlet başkanlarının katıldığı muhteşem açılış töreninin ardından 1,300 kişinin katıldığı yardım koşusuyla CeBIT'in hızını artırdığını söyledi.

CeBIT 2008'de bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon ürünleri, çözümleri ve konularına ağırlık verildi. İşte önemli konu başlıklarından bazıları…

Green IT

 "Green IT" forumu tüm dünyadan tedarikçiler ve kullanıcılar için, ilk kez CeBIT 2008'de düzenlendi. Ana konular düşük emisyonlu ürünler ve üretim sistemleri, işletimde ve beklemede düşük enerji tüketimi, ve bilgi teknolojilerinin her türlü endüstride enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kullanımıydı. Ziyaretçiler, güç paketlerinin etkenliğini geliştiren teknolojiler, dinamik güç ve voltaj tasarruflarının yanısıra, enerjinin etken kullanımına yönelik geliştirilen akıllı yönetim ve kontrol sistemlerine tanık oldular. Örneğin, internete bağlı dijital güç ölçerler sayesinde kullanıcılar kendi enerji tüketimlerini takip edebiliyorlar; bu da güç üretimi yapan firmalara ölçüm yapmada ve maliyet çıkarmada yeni bir yaklaşım sağlıyor. Öte yandan bilgisayar merkezleri de daha etkin bir UPS (kesintisiz güç kaynakları) ve harcanan ısıyı kullanarak enerji tasarrufu sağlayabiliyorlar.

İş Çözümleri

CeBIT fuarı bir kez daha kurumsal müşteriler ve profesyonel teknoloji kullanıcıları için eşsiz bir bilgi platformu sundu. Ana başlıklar arasında web tabanlı hizmet yazılımı olan "Hizmet Amaçlı Yazılım" yer aldı. Ön plana çıkarılan bir başka trend ise iş yazılımında mobil kullanımların artışı idi. İş zekası (BI) ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) uygulamaları akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor; bu da çalışanlara firma dökümanlarına mobil giriş imkanı sağlıyor. Diğer önemli başlıklar ise Açık Kaynak (Open Source), Servis Odaklı Mimari (SOA) ve radyo frekansı ile tanımlama (RFID) oldu. "Auto ID/RFID Çözümleri Parkı" ve "Tracking & Tracing Theater" alanlarında üretim lojistiği, sağlık sektörü ve elektronik giriş kontrollerinde gerçek dünyadan uygulamalar sunuldu. "İş Çözümleri" alanında ise "ERP Forumu", "İş Zekası + Kurumsal Bilgi Forumu" ve "SME Forumu" gibi sayısız özel gösteri ve forumlar düzenlendi.

İnsan Kaynakları & eLearning

İnsan Kaynakları yöneticilerinin dikkatini en çok çeken bölüm "İnsan Kaynakları" bölümü  ve forumu oldu. Aynı zamanda bu bölümde, iş arayanlara "CeBIT İş & Kariyer Pazarı"nda kariyer imkanlarını keşfetme imkanı sunuldu. Hol 6'da yer alan "Eğitim & Bilgi Çözümleri" gösteriminde, dijital eğitim ve bilgi yönetim çözümleri tedarikçileri en yeni yaklaşımların sunumlarını gerçekleştirdiler. Bu alanda dikkati çeken diğer konular ise, eLearning, bilgi transferine yönelik Web 2.0, bilgi yönetimi ve semantik teknolojiler idi.

Ev Çözümleri & Mobil Çözümler

Ürünlerin ve ağların daha da güçlü hale gelmesi ile beraber, ortak hizmetlerin sunduğu faydalar daha merkezi bir konuma geldi. Bunların arasında Web içerikli sosyal ağlar ve IPTV sayılabilir. Banyonuzda WLAN radyo dinlerken, kablosuz oyun oynayabilir veya koltuğunuzdan kalkmadan TV medya merkezini kumanda edebilirsiniz. Smart telefonlar sayesinde dinamik indirmeye dayalı interaktif uygulamalar da gündeme geldi. Ayrıca daha önce sadece evde kullanılabilen hizmetler artık dışarıda da kullanılabiliyor. Notebook tipi bilgisayarlarda ise trend daha küçük, kapsamlı ve ucuz modellerin yanısıra farklı renkler ve tasarımlar sunan modelleri içeriyor.

Güvenlik

Bilgi güvenliği, CeBIT fuarında eskiden beri hem kurumsal hem de kişisel kullanımlar için önemli bir konu oldu. Tedarikçiler daha yüksek performanslı sistem kaynakları sunuyorlar. Diğer bir önemli konu da "drive-by tipi yüklemeler" gibi tehditlere ve kurumsal sektörlerde bilgi sızdırmaya karşı daha etkili koruma çözümleri oldu. Güvenlik konusu aynı zamanda daha da fazla popülerlik kazanan ve performans gösteren smart telefon kullanıcıları için de önemli bir konu haline geldi.

Telematik and Navigasyon

CeBIT'te bu sene Telematik & Navigasyon sektöründe sayısız yenilik tanıtıldı. Bilgi entegreli veri tabanlarını içeren trafik tahminleri varış noktasına giden en hızlı yolun otomatik seçimini ve varış süresini en doğru şekilde sunuyor. Tahmini yol kılavuz sistemleri gibi yeni teknolojiler güzergah planlamayı daha da kolaylaştırıyor. En son çıkan ürünler, "text-to-speech" isimli ses sentez fonksiyonu sayesinde geçtiğiniz sokağın ismini dahi söyleyebiliyor. Navigasyon yazılımları smart telefonlarda da giderek daha fazla kullanılıyor. Fuarda ziyaretçilerin dikkatini en çok çeken ürünler, "Caroline" isimli şoförsüz araç ve gelecekte kullanılması planlanan uydu bazlı uygulamalara örnek uçuş simulatörü oldu.

Gelecek Parkı

"Gelecek Parkı" üniversiteler, araştırma enstitüleri ve iş dünyası için bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri gösteren bir platform sundu. Ana başlıklar arasında yeni işitsel ve görsel teknolojiler, yapay zeka ve semantik süreç uygulamaları, üç boyutlu kamera ve monitörler yer aldı. Diğer başlıklar ise kolay yazılım uygulamaları ve dökümantasyon süreçleri, kapalı alan navigasyonu ve insan-makina etkileşiminde yeni gelişmeler oldu. Kullanılabilirlik ise "Gelecek Parkı"nın odak noktası oldu. Bu bölüm birçok yeniliğin konuşulduğu "Future Talk" ile tamamlandı.

Tele Sağlık

7 ve 8 Mart tarihlerinde, 8. holde uluslararası Tele Sağlık konferansı ve fuarı düzenlendi. Tele Sağlık, kullanıcılara, karar vericilere ve tasarımcılara sağlık sektöründe bilgi teknolojileri çözümlerinin kullanımı hususunda iletişim ve bilgi platformu sundu. Elektronik hasta kayıtları, tele-tıp ve ortam destekli yaşam önemli konular arasında yer aldı. "Ortam destekli yaşam" yaşlı veya hasta insanlara evlerinde yardım almadan yaşamlarını sürdürmeleri için akıllı yardım sistemleri sağlıyor. Çözümler ise internet üstünden okunabilen ölçüm sistemlerini ve kullanan kişi için yaşamı kolaylaştıran rehber sistemlerini içeriyor.

Kamu Sektörü Çözümleri

Bu sene de "Kamu Sektörü Parkı", yarı bağımsız devlet daireleri, kamu sektörü kuruluşları ve eğitim sektörü gibi e-devlet uygulamarına ilgi gösterenler için dikkat çekici bir alan oldu. Önemli konular arasında jeo-bilgi kullanımı, ülke güvenliği, her türlü enerji tasarrufu ve yerel ve yenilenebilir enerji formlarına yönelik bilgi teknolojileri çözümleri yer aldı. Göze çarpan diğer hususlar ise elektronik imzalar ve elektronik kimlik belgeleriydi. "Yerel Hükümet Forumu" ve "Kamu Sektörü Park"ında kapsamlı sunumlar ve konferanslar düzenlendi.

Banka

Hol 17'de yer alan "Bankacılık & Finans" bölümü para hareketleri için donanım ve yazılım çözümleri sundu. Bu alanın odak noktası şirket içi iş süreçlerinde standardizasyon ve bilgi teknolojileri platformu oldu. Dikkat çeken diğer konular ise güvenlik ve servis odaklı mimari (SOA) idi. "Gelecek Bankacılığı- Bank Branch 2012" ise, ziyaretçilere en son teknoloji ile donatılmış bir banka ofisi sundu. Bu kısımda aynı zamanda çeşitli sunumların ve konferansların düzenlendiği "CeBIT Finansal Çözümler Forumu" da yer aldı.

Yorum yazın