Facebook uygulaması geliştirmeyi öğrenin

Facebook uygulaması geliştirmeyi öğrenin

Facebook, popülerliğini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. İnsanların Facebook’ta olması, markaların da Facebook’ta olmasını zorunlu kılıyor. Markalar çok daha az maliyet ile kullanıcılarla çok daha samimi bir iletişim kurarak kısa zamanda çok daha büyük kitlelere ulaşabiliyorlar. Bunlara ilaveten bu markalar tanıtımlarını ve reklamlarını yapabilmek için hayransayfaları, Facebook uygulamaları gibi kanalları kullanma gereği duyuyorlar. Bunlar için dijital ajanslar, sosyal medya ajansları gibi şirketlerden destek alıyorlar. Bu da Facebook’un başlı başına bir sektör haline gelmesini sağlıyor.

İbrahim Hızlıoğlu’nun kaleme aldığı ve Dikeyeksen Yayıncılık’tan çıkan Facebook Programlama kitabı, Facebook uygulamaları geliştirmek için bilmeniz gereken her şeyi içeriyor.

 • 1. Bölümde uygulama geliştirme hakkında temel bilgileri ve yardımcı araçları öğreneceksiniz. Böylece uygulama geliştirme sürecinde karşılaşacağınız problemleri daha hızlı çözebileceksiniz.
 • 2. Bölümde uygulama geliştirmeye ilk adımı atarak uygulama tanımlamayı öğreneceksiniz.
 • 3. Bölümde kullanıcının ihtiyacınız olan bilgilerine ulaşmak için hangi izinleri uygulamaya vermesi gerektiğini öğreneceksiniz.
 • 4. Bölümde kodlarınızı çalıştırabileceğiniz PHP ortamının hazırlanmasını ve Facebook uygulamalarının çalışması için gerekli PHP ayarlarını yapmayı öğreneceksiniz.
 • 5. Bölümde Facebook kütüphanesini temin etmeyi ve PHP kodlarınıza dahil ederek kullanmayı öğreneceksiniz.
 • 6. Bölümde Graph Api ile kullanıcıların bilgilerine ulaşmayı ve profiline yeni içerikler eklemeyi öğreneceksiniz.
 • 7. Bölümde FQL kullanarak Facebook’un geliştiricilerin kullanımına sunduğu tablolardan bilgileri çekmeyi öğreneceksiniz.
 • 8. Bölümde Facebook’un JavaScript kütüphanesini kullanmayı ve kullanıcıların sitenize Facebook üyeliği ile nasıl giriş yapabileceğini öğreneceksiniz.
 • 9. Bölümde JavaScript kütüphanesini kullanarak kullanıcılarla etkileşim kurmayı sağlayacak diyalog ekranlarını kullanmayı öğreneceksiniz.
 • 10. Bölümde sosyal eklentiler sayesinde kullanıcıların Facebook üyelikleri ile sitenizde işlem yapmasını öğreneceksiniz.
 • 11. Bölümde ise öğrendiğiniz bilgileri pekiştirerek örnek bir Facebook uygulaması hazırlamayı öğreneceksiniz.

Kitap hakkında bilgi için: www.dikeyeksen.com/programlama/facebook-programlama-uygulama-gelistirme.html

2 yorum

 1. Haluk Yarensu

  Çok iyi haber bu. İnternette bile doğru dürüst kaynak bulup başlayamamıştım uygulama geliştirmeye. Umarım kitap en temelden anlatıyordur…

 2. Rıdvan KABAN

  Merhaba kitabı aldım ve okudum, hatta yazılanlarla bir uygulama geliştirdim fakat anlamadım bir özellik neden kredi kartı bilgilerimi istediği 🙂

Yorum yazın