Intel’den çevreyi koruma hamlesi

Intel’den çevreyi koruma hamlesi

ImageEnerji verimliliği için bir araya gelen teknoloji şirketlerinin oluşturduğu İklim Kurtarıcıları Bilişim Girişimi (Climate Savers Computing Initiative), enerji maliyetlerinde 5,5 milyar dolar tasarruf edilmesi ve sera gazı yayılımının yılda 54 milyon ton azaltılmasını amaçlıyor.

Intel ve Google, bilişim şirketlerini enerji verimliliği arayışı için bir araya getiren İklim Kurtarıcıları Bilişim Girişimi'ne katıldı. Bu geniş tabanlı çevre inisiyatifi, bilişim sektörünün önde gelen firmaları ile Çevre Koruma Derneği (Environmental Protection Agency), Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) gibi resmi ve sivil toplum kurumlarını bir araya getiriyor.

Girişimin amacı, enerji verimliliğine sahip bilgisayarlar ve bilgisayar parçaları oluşturup; tüm dünyada enerji verimliliğine sahip bilgisayarların ve güç yönetimi araçlarının benimsenmesini destekleyerek, enerji tasarrufu sağlamayı ve sera gazı yayılımını azaltmak.   

11 milyon aracın trafikten ayrılmasına denk etki yaratılacak

Intel'in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Dijital Kurumsal Grup Genel Müdürü Pat Gelsinger "2010'a kadar İklim Kurtarıcıları Bilgi İşlem Girişimi, trafikten 11 milyon aracın çekilmesine ya da 20 adet 500 megawatlık kömürlü güç santralinin kapatılmasına denk miktarda sera gazı yayılımını azaltacaktır. Bu, gezegenimizi etkileyen yayılımı azaltma yolunda kaydadeğer bir adımdır. Bilgisayarlar günümüzde daha az yolculuk, daha fazla üretkenlik, online işlemler ile daha az enerji sarfiyatı ve daha pek çoğuyla, daha verimli bir dünyaya doğru büyük adımlar atmamıza yardımcı olmaktadır" dedi. 

Günümüzün en son enerji verimliliğine sahip teknolojileriyle çok daha fazlasının yapılabileceğini de sözlerine ekleyen Gelsinger, "Bugün burada bizimle olan üye şirketlerin taahhüdü, olağanüstü bir etki yaratmak için olektif çözüme yönelik emin ve kararlı bir beyandır" açıklamasında bulundu.

Google'ın Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Urs Holzle ise girişimle ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün, ortalama bir masaüstü bilgisayar gücünün neredeyse yarısını, ortalama bir sunucu ise gücünün üçte birini tüketiyor. İklim Kurtarıcıları Bilgi İşlem Girişimi, güç kaynakları için yüzde 90 verimlilik oranı hedefi koyuyor. Buna ulaşılırsa sera gazı yayılımı yılda 54 milyon ton azalacak ve enerji maliyetlerinde 5,5 milyar dolar tasarruf edilecek. Tüm dünyadaki şirketlerden ve bireylerden bilişim ekipmanlarında daha iyi güç yönetimi oluşturmak için bize katılmalarını ve enerji verimliliğine sahip bilgisayarlar satın almalarını istiyoruz" diye konuştu.

Girişimi destekleyenler neler yapacak?

Girişimi destekleyen bilgisayar ve bilgisayar parçaları üreticileri, EPA'nın Energy Star* kurallarını karşılayan ve enerji verimliliğine sahip ürünler oluşturmayı taahhüt edecekler. Diğer şirketlerin de, kurumsal bilgisayarları ve sunucu alımlarında yüksek verimlilikte sistemler talep etmeleri ve bilgisayarlarında güç yönetim araçları kullanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor.  

Bireysel kullanıcılar da girişimin sertifikaladığı bir sistem satın almaya söz verebilecekleri www.climatesaverscomputing.org adresine girerek, İklim Kurtarıcıları Bilişim Girişimi'ni destekleyebilecekler. Web sitesi, tüketicilerin varolan bilgisayarlarının uyku ve bekleme modları gibi güç tasarrufu yeteneklerinden nasıl yararlanacaklarını ve bu sayede tüketilen enerji miktarını yüzde 60 oranında nasıl azaltabileceklerini öğrenmelerine de yardımcı olacak.

İklim Kurtarıcıları Bilgi İşlem Girişimi adını, karbon izlerini azaltmak üzere çalışan birkaç lider kuruluşun dâhil olduğu World Wildlife Fund Climate Savers Program (Doğal Hayatı Koruma Vakfı İklim Kurtarıcıları Programı) tarafından lisansladı.

World Wildlife Fund (WWF), İklim Girişimi'ne verilen destekten memnun

WWF Başkan Yardımcısı John Donoghue, şirketlerin küresel ısınmaya karşı ve enerji tasarrufuna yönelik başlattıkları bu girişimi destekleyerek, "İlk kez İklim Kurtarıcıları programımız üreticileri, perakendecileri ve tüketicileri de dâhil ederek bütün bir sektöre uygulanmaktadır. Bu endüstri liderlerinin, iklim değişikliklerini hedefleyen çözümler sunma amacına katılmalarından memnuniyet duyuyoruz" açıklamasında bulundu.

Girişimin enerji verimliliği ölçümleri, başlangıçta EPA's Energy Star* kurallarını izleyecek, ama gelecekteki birkaç yıl boyunca artan gereklilikleri ortaya koyacak. Örneğin, 2007 Enerji Yıldızı spesifikasyonları, PC güç kaynaklarının en az yüzde 80 minimum verimlilik sunmasını gerektiriyor. Girişim 2010 yılına kadar yüzde 90 minimum verimlilik isteyecek. Ek olarak girişim, hacim sunucuları (1U ve 2U tek soketli ve çift soketli sistemler) için güç kaynağında daha yüksek verimlilik hedefi koyuyor: 2010'a kadar yüzde 85'ten yüzde 92'ye artış.  

Gerekliliklerin tam açıklaması için www.climatesaverscomputing.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başlangıç Destekçileri

Intel Corporation (www.intel.com), Google, Inc.*  (www.google.com), Advanced Micro Devices, Inc.*  (www.amd.com), Canonical Ltd.*  (www.canonical.com), Center for Information Technology Research in the Interest of Society*  (www.citris-uc.org), Coldwatt, Inc.*  (www.coldwatt.com), Dell Inc.*  (www.dell.com), Delta Electronics, Inc.* (www.delta.com.tw), eBay* (www.ebay.com) Electronic Data Systems Corporation* (www.eds.com), EMC Corporation* (www.emc.com), Fujitsu Limited* (www.fujitsu.com), Hewlett-Packard Development Company*, L.P.* (www.hp.com), Hipro Technology Inc.* (www.hipro-us.com), Hitachi, Ltd.* (www.hitachi.com), IBM Corporation* (www.ibm.com), LANDesk Software* (www.landesk.com), Lenovo Group Limited* (www.lenovo.com), Linux Foundation* (www.linux-foundation.com), Massachusetts Institute of Technology* (web.mit.edu), Microsoft Corporation* (www.microsoft.com), Natural Resource Defense Council* (www.nrdc.org), NEC Corporation* (www.nec.com), One Laptop per Child* (www.laptop.org), PG&E Corporation* (www.pgecorp.com), Power-One, Inc.* (www.power-one.com), Quanta Computer Inc.* (www.quantatw.com), Rackable Systems* (www.rackable.com), Red Hat, Inc.* (www.redhat.com), Starbucks Corporation* (www.starbucks.com), Sun Microsystems, Inc*. (www.sun.com), Supermicro Computer Inc.*  (www.supermicro.com), United States Environmental Protection Agency* (www.epa.gov), University of Michigan* (www.umich.edu), Unisys (www.unisys.com) Verdiem Corporation* (www.verdiem.com), World Wildlife Fund* (www.worldwildlife.org), World Resources Institute* (www.wri.org), Yahoo!* (www.yahoo.com).

Yorum yazın