KYOCERA, Türkiye distribütörüyle birleşti

KYOCERA, Türkiye distribütörüyle birleşti

Doküman çözümleri şirketi Japon KYOCERA, Türkiye’nin fotokopi pazarı lideri Bilgitaş’a ortak oldu. Şirketin yeni adı KYOCERA Bilgitaş Turkey olacak.

Dünyanın en büyük holdinglerinden, 68 bin çalışanı, 11 milyar euronun üzerinde cirosu olan KYOCERA Holding, Türkiye distribütörü olan Bilgitaş Büro Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin çoğunluk hisselerini satın alarak firmaya ortak oldu. Hedef, Türkiye’nin KYOCERA için bölgesel bir ihracat üssü haline getirilmesi ve yüzde 30’un üzerinde büyüme.

Ortaklık, 4 Aralık 2015 tarihinde Esma Sultan Yalısı’nda KYOCERA Document Solutions Global Satış Genel Müdürü Sho Taniguchi, Avrupa Başkanı Takahiro Sato, Bilgitaş Kurucusu Habib Pişan ve KYOCERA Bilgitaş Genel Müdürü Murat Ada’nın katıldığı imza törenini de kapsayan bir basın toplantısıyla duyuruldu. Basın toplantısında KYOCERA Bilgitaş Turkey Doküman Çözümleri A.Ş.’nin gelecek dönem hedefleri ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

KYOCERA Holding şirketlerinden KYOCERA Document Solutions, 1986 yılından bu yana Türkiye’de Bilgitaş ile birlikte çalışıyordu. Türkiye’nin teknolojiyi seven genç ve dinamik nüfusu ve sürekli büyüyen pazar yapısı KYOCERA Döküman Çözümleri Şirketi’nin doğrudan pazarlama yapma kararını vermesine neden oldu. Sektöründe A3 kategorisinde Türkiye’nin lideri olan Bilgitaş ise 33 yıldır “Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti” ilkesini benimsemiş bir kurum olarak başarıyla yoluna devam ediyor. 2014 yılında 30 milyon Euro’nun üzerinde ciro elde eden Bilgitaş, ortaklığın ardından bu cironun katlanarak büyümesini hedefliyor.

Türkiye ihracat üssü olacak

KYOCERA Bilgitaş Turkey, bölgenin ihracat üssü olacak. Türkiye’de önümüzdeki yıl kurulacak lojistik üssü ile, Orta Asya, Kafkaslar ve çevre ülkelere donanım, teknik, know how ve servis desteği verilecek.

Bu operasyonla hedef, şirketin önümüzdeki yıl 40 milyon Euro ciro yapması, önümüzdeki birkaç sene içinde de ciroyu iki katına çıkarmaktır.

Türk-Japon dostluğu

Basın toplantısında KYOCERA Document Solutions Global Başkanı Takashi Kuki yerine bir konuşma yapan KYOCERA Document Solutions Global Satış Genel Müdürü Sho Taniguchi Türk ve Japon halklarının 19’uncu yüzyıldan bu yana dostluklarını sürdürdüğünü, yılda 200 binin üzerinde Japon gezginin Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirtti. KYOCERA ürünlerinin 30 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de kullanıldığını, bu işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da artarak süreceğini vurguladı.

Bilgitaş’ın kurucusu Habib Pişan, Bilgitaş’ın 33 yıllık başarı öyküsünün böyle bir aşamaya gelmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Her kurucunun şirketini evladı gibi gördüğünü anlatan Pişan, “Yeni hedefimiz, bu evliliğin doğurduğu işbirliği sayesinde müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermek, sunacağımız çözümlerle kopyalama maliyetlerini asgariye indirmek olacaktır. Tabi ki, pazar liderliğimizi sürdürmek ve ikincisi olmayan lider durumunda olmak vazgeçilmez hedefimizdir” şeklinde konuştu.

KYOCERA Document Solutions Avrupa Başkanı Takahiro Sato ise Türkiye’nin KYOCERA için ihracat üssü olacağını söyledi. Türkiye’den komşu ülkeler, Orta Asya ve Kafkasya’ya donanım ve yazılım ihraç edileceğini anlatan Sato, bunun için bir lojistik merkezi kurulacağını açıkladı.

Murat Ada: “Büyümeye odaklandık”

KYOCERA Bilgitaş Genel Müdürü Murat Ada ise, Türkiye’de fotokopi pazarının, 2013 yılında 152 milyon Euro, 2014 yılında 182 milyon Euro ciro yaptığını ve pazarın yüzde 50’sinden fazlasını A3 segmentinin oluşturduğunu söyledi. Ada, KYOCERA markası ile A3 segmentinde Türkiye’de lider olduklarını, adetsel bazda yüzde 50 civarında bir pazar payına sahip olduklarını açıkladı. Ada, 2016 yılında ihracatın başlamasıyla birlikte cirolarının 40 milyon euroyu geçeceğini, önümüzdeki birkaç sene içinde de cirolarının iki katına çıkacağını açıkladı. Ada, önümüzdeki yıllarda büyük bir hızla büyümeye odaklandıklarını belirtti.

Yorum yazın