Medyasoft “Blackboard” ile uzaktan eğitim çözümlerini anlattı

Medyasoft “Blackboard” ile uzaktan eğitim çözümlerini anlattı

ImageDünyada uzaktan eğitim alanında yaygın olarak kullanılan ve Türkiye'de Yıldız Bilişim Grubu şirketlerinden Medyasoft tarafından temsil edilen Blackboard ve Adobe,  "İnternet Teknolojileri ile Uzaktan Eğitim Sempozyumu"nda tanıtıldı. Ankara Gazi Üniversitesi'nde 1-2 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen sempozyumda katılımcılara, dünyanın önde gelen öğretim yönetim sistemi ve sanal kampus uygulamaları geliştiricisi Blackboard ile kullanıcılara eksiksiz web konferans ve eğitim çözümleri sunan Adobe Acrobat Connect Professional tanıtılarak, başarılı uygulamalarından örnekler verildi.

Uzaktan Eğitim çalışanlarını bir araya getirmeyi ve Türkiye'nin bu konulardaki ihtiyaçlarını tespit etmeyi amaçlayan "İnternet Teknolojileri ile Uzaktan Eğitim Sempozyumu" eğitim ve bilişim dünyasının önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi. Dünyada yaygın olarak kullanılan e-learning sisteminin ayrıntılarıyla masaya yatırıldığı sempozyumda, Medyasoft tarafından bir yıl önce Türkiye'ye getirilen dünyanın önde gelen öğretim yönetim sistemi ile sanal kampus uygulamaları geliştiricisi Blackboard çözümleri hakkında bilgi verildi.

Amerika'da üniversitelerde, okullarda, kamuda ve şirketlerin eğitim bölümlerinde yaygın biçimde kullanılan e-learning sistemi Blackboard, Amerika'da her 10 üniversiteden 9'unda kullanılıyor ve eğitimlerin web tabanlı olarak online verilmesini sağlıyor. Türkiye'de şu ana kadar daha çok akademik çevrenin tercih ettiği sistem, Kadir Has Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde kullanılıyor.

Online canlı eğitim veriyor

Blackboard sistemi, Blackboard Akademik Paket ve Blackboard Ticari Paket olmak üzere iki ayrı çözüm paketi ve yenilemeli lisans modeli olarak eğitim kurumlarına, kamuya ve özel sektöre sunuluyor.

Blackboard'un en yaygın uygulaması olan Blackboard Akademik Paket, 3 ayrı modülden oluşuyor. Bunlardan ilki Blackboard Learning System, eğitimcilere, eğitim içeriği hazırlama ve yönetme imkânı veriyor, performansın artmasını ve öğrencilerle iletişimin gelişmesini sağlıyor.

Blackboard Community System ise kurumlara, üyelerini ve öğrencilerini canlı online topluluklara bağlama, hedeflenen içeriği çeşitli kullanıcı gruplarına aktarma ve eğitim deneyimini e-ticaretle zenginleştirme imkanı sağlıyor.

Blackboard Content System'de de dijital içerik paylaşılabiliyor, organize edilebiliyor ve yönetilebiliyor.

Blackboard Akademik Çözüm Paketi ile, eğitim kurumları eğitimlerini, içeriklerini yönetebilyor, öğretmen, öğrenci ve yöneticilerin bir araya geldiği sanal bir iletişim platformu kurabiliyor.

Adobe'den web konferansta sorunsuz çözüm

Uzaktan eğitime yönelik olarak Medyasoft tarafından tanıtılan diğer ürünler ise Adobe çözümleri oldu. Buna göre, Adobe Acrobat Connect Professional, kullanıcılara eksiksiz web konferans ve eğitim çözümleri sunuyor. Gerçek zamanlı, web tabanlı toplantı ve uzaktan eğitim projeleri için dünya üzerinde birçok kurumsal firmanın tercih ettiği Adobe Connect Professional, geleneksel web konferansındaki teknolojik engelleri ortadan kaldırıyor. Başka bir yazılım kullanmadan katılımcılara birlikte çalışma ve iletişim kurma çözümleri sağlıyor. Bunu kullanmak için gereken tek şey ise dünya genelindeki web tarayıcılarının % 97'sinde bulunan Adobe Flash Player. Konferansların, hızlı erişilebilir, toplantı, eğitim ve sunum araçlarıyla her yerden gerçek işlevsellikle ulaşılabilecek şekilde organize edilmesine imkân tanıyor.

Adobe Presenter ise, zengin medya ve e-öğrenme içeriğiyle, Microsoft PowerPoint'de yüksek kalitede sunum yapabilmeye olanak veriyor.

Yorum yazın