Microsoft, Güvenlik İstihbarat Raporu’nu açıkladı

Microsoft, Güvenlik İstihbarat Raporu’nu açıkladı

Endüstri suçluya karşı direniyor

Windows ortamında Zararlı Yazılım Kodu Kaldırma Aracı (MSRT), Forefront Online Protection for Exchange ve Forefront Client Security, Microsoft’un yeni güvenlik yazılım seti Microsoft Security Essentials, Windows Live Hotmail ve Bing verilerinden hareketle dünya üzerindeki çevrimiçi riskleri analiz eden SIRv8, tehditlerin devamlılığını koruduğunu ortaya koyarken, bilişim endüstrisi atakları savuşturmak için önemli adımlar atıyor.

Kişisel bilgisayarlardan derlediği verileri değerlendirmeye alan rapor, Windows Vista SP2 ve Windows 7’nin virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemleri olduğunu ortaya koydu. Windows XP’ye göre zararlı yazılım kodu bulaşma olasılığı iki kat daha yüksek olan bu işletim sistemi sürümleri , kullanıcıların güvenle ve iç huzuruyla internette sörf etmesini sağlıyor.

Siber suç örgütlerinin amaçlarına ulaşmak için sık kullandıkları yöntemlerden biri de güncellenmeyen ve desteklenmeyen bilgisayarlara atak düzenlemektir. Endüstrinin sistem ve yazılım açıklarını azaltmaya yönelik her çabası bu tehditleri adım adım ortadan kaldırıyor.

Dikkatsizlik ciddi hatalara yol açıyor

Microsoft Güvenlik İstihbaratı Raporu’nun sekizinci sürümü bireylerin ihmalinden kaynaklanan bazı hataların ciddi sonuçlara yol açtığını ortaya koydu.

Bilgisayarların unutulması, çalınması veya flash bellek gibi bilgi içeren bileşenlerin kaybolması, zararlı kodların yayılması için bir vasıta oluşturuyor. Bu nedenle insan dikkatsizliğine karşı Windows BitLocker Sürücü Şifreleme gibi teknolojilerle desteklenmiş koruma önlemleri kaçınılmaz hale geliyor. BT profesyonelleri sistemlerde gedik açmayı hedefleyen girişimleri, bu teknolojilerin desteğini alan güçlü kurumsal stratejilerle başından önleyebilir.

Son kullanıcıların işletim sistemleri ve web tarayıcılarının son sürümlerini kullanmaları, güvenlik yazılımlarını güncellemeleri, bu tür saldırıları daha başından etkisiz kılabiliyor. Windows Update üzerinden otomatik olarak güncellenen Microsoft Security Essentials, Windows 7 kullanıcılarını daima internetten gelebilecek ataklara karşı dikkatli olmasını sağlıyor. Microsoft’un kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu ve işletim sistemi çekirdeğiyle bire bir uyumlu casus kod önleyici yazılımı Microsoft Security Essentials, virüsleri, zararlı yazılım kodlarını ve kötü amaçlı atakları bilgisayarlardan uzak tutuyor.

Günümüzün siber tehditleri hakkında ayrıntılı verilere sahip Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu’nun 8. sürümünü aşağıdaki Microsoft internet bağlantısından indirebilirsiniz.

www.microsoft.com/sir

Yorum yazın