Microsoft’un yeni CEO’su Stephen Elop olabilir

Microsoft’un yeni CEO’su Stephen Elop olabilir

Bill Gates’in ardından uzun süre Microsoft CEO’su olan Steve Ballmer’ın emeklilik duyurusundan sonra yeni CEO için arama ve eleme çalışmaları devam ediyor. Nokia’nın Microsoft’a satışından sonra CEO koltuğundan inen eski lider Stephen Elop hala iddiasını sürdürüyor. Daha önceden Microsoft’tan Nokia’ya geçmiş olan Elop geri dönüp başa geçecek mi? Potansiyel CEO listesi daralıyor olsa da Reuters’e göre Elop’un adı hala üstte.

64725-stephen-elop

Bu listede yer alanların Ford CEO’su Alan Mulally, Microsoft Yönetici Başkanı Tony Bates, Microsoft bulut ve işletme şefi Satya Nadella olduğu düşünülüyor. Reuters, diğer adayların isimlerini ele geçirememiş ama meseleye yakın olan kaynaklara göre bir Microsoft yöneticisi daha listede ve kalan aday sayısı toplam beşe indi. 13 sene firmaya öncülük yapan Steve Ballmer, yeni biri bulunduğunda koltuğu devredecek.

İlk aşamada firma içinden ve dışından 40 aday seçilmişti. Microsoft hissedarları bu konuyla ilgili toplantılar yapmaya devam ediyor. Bu sene bitmeden yeni CEO’nun seçilmesi hedefleniyor. Ayrıca Bill Gates’in geri plana çekilmesiyle ilgili hissedar baskısı olduğunu iletmiştik. Nokia’nın 7.2 milyar dolarlık satışı sonlanınca Stephen Elop firmaya geri dönecek. Başta ilgisiniz olan Ford CEO’su Alan Mulally son zamanlarda karar değiştirdi. Tony Bates ise Skype’ın CEO’su olmuştu.

Yorum yazın