OKI, Sıfır Karbon’a geçti

OKI, Sıfır Karbon’a geçti

OKI Data Corporation (ODC) küresel iklim değişikliğini yavaşlatma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla VER kredisi satın alarak, 3 ana fabrikasında sıfır karbon (carbon zero) uygulamasına geçti. Satın alma sonucu ortaya çıkan kaynak Kenya’daki ailelerin daha az karbon salınım yapmasını sağlayacak mutfak ocaklarının yapımında kullanılacak.

OKI Printing Solutions markasının sahibi OKI Data Corporation (ODC) küresel iklim değişikliğini yavaşlatma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Tayland, Çin ve Japonya’da bulunan fabrikalarında sıfır karbon (carbon zero) uygulamasına geçti. OKI Data  VER*( Verified Emission Reduction) kredisi satın alarak, bu 3 fabrikadan  atmosfere verdiği karbondioksidi dengelemeyi hedefliyor. OKI’nin karbon dengeleme ( carbon offsetting) girişimi, Japonya Çevre Bakanlığı tarafından “Karbon dengeleme alanında örnek iş modeli olarak seçildi.

OKI, 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren, bu tesislerin 2007 mali yılında açığa çıkardıkları 11.230 ton CO2 emisyonunu baz alarak VER* kredileri satın almaya başladı. Bu uygulama, Kyoto Protokolünün ilk fazı olan 2012 yılına kadar devam edecek.

OKI Data’nın da desteklediği, CO2balance grubu tarafından gerçekleştirilen karbon dengeleme projeleri içinde “Afrika Verimli Enerji Fırını Projesi”de yer alıyor. Proje  kapsamında Kenya’daki aileler için tuğla fırınlar inşa ediliyor ve dağıtılıyor. Böylece, ailelerin yemeklerini pişirmeleri için gerekli olan odun miktarı ve odun yakılması sonucu  açığa çıkan karbon emisyonu yarı yarıya azaltılıyor. Karbon azaltımının yanı sıra proje ile ailelere daha ucuz ve hijyenik yemek pişirme olanağı sağlanıyor .

ODC Başkan ve CEO’su Harushige Sugimoto “OKI Data olarak, CO2balance ile karbon emisyon yönetimi için 2008 yılından itibaren çalışmaya başladık.  Avrupa Merkez Ofisimiz ise uygulamaya 2007 yılında başlamıştı. Şu anda   ana yazıcı üretim tesislerinde de bu uygulamaya geçildi” dedi.

Karbon dengeleme ve sıfır karbon çalışmaları Kyoto Protokolü ve ilgili kuruluşların koyduğu sınırlar ve hedefler çerçevesinde sürüyor.Karbon ofset (karbon dengesi) çalışması ile, sera gazı emisyonunu azaltmayı amaçlayan şirket ve kuruluşlar açığa çıkardıkları karbondioksit miktarına denk gelen tutarda finansal araçlar satın alarak dünyanın farklı bir bölgesindeki bir dengeleme çalışmasına veya yenilenebilir temiz enerji kaynaklarının daha etkin kullanımına katkıda bulunuyorlar.

*VER: Tasdiklenen  Emisyon Azaltımı  (Verified Emission Reduction)

Yorum yazın