Sestek, 50.000 görme engellinin yaşamını kolaylaştırıyor

Sestek, 50.000 görme engellinin yaşamını kolaylaştırıyor

Sestek tarafından geliştirilen teknolojilerle görme engellilerin yaşamı kolaylaşıyor.

Sestek’in GVZ FreeTalk çözümü sayesinde görme engelliler bilgisayarlarını Türkçe olarak ve sesle kumanda edebiliyor, internette arama yapabiliyor, e-posta gönderebiliyor ve kendi bloglarını oluşturabiliyorlar. Yine Sestek tarafından geliştirilen bir diğer çözüm olan GVZ NetOkur Plus ise bilgisayar ekranındaki tüm yazıları sesli ve Türkçe olarak okuyarak görme engellilerin kolaylıkla bilgisayar kullanmasına imkan veriyor. Sestek çözümleri bugün ülkemizde 50.000’i aşkın görme engelli tarafından kullanılıyor.

Türkçe ses teknolojileri alanında dünyanın en gelişmiş yazılımlarını hayata geçiren Sestek, hayata geçirdiği çözümlerle görme engellilerin yaşantısına önemli kolaylıklar getiriyor. Sestek tarafından geliştirilen GVZ NetOkur Plus, dijital ortamdaki metinlerin insan sesi doğallığında ve anlaşılabilir biçimde seslendirilmesini sağlayarak görme engellilerin kolaylıkla bilgisayar kullanmasına olanak tanıyor. Paket içerisinde bulunan dört farklı ses seçeneği ile görme engellilerin bilgisayar kullanmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan JAWS for Windows, Window Eyes ve NVDA gibi İngilizce ekran okuma programları Türkçe konuşabiliyor. GVZ NetOkur Plus, görme engelli ya da okuma güçlüğü çeken kullanıcıların bilgisayar ortamındaki tüm metinleri dinleyebilmesine ve MP3 formatında kaydetmesine olanak tanıyor.

Sestek tarafından geliştirilen bir diğer yazılım GVZ FreeTalk ise, mikrofon aracılığıyla bilgisayara söylenilenleri eşzamanlı olarak metne dönüştürüyor ve bilgisayarın sesli komutlarla yönetilmesini sağlıyor. GVZ FreeTalk’un klavyeye duyulan ihtiyacı ortadan kaldırması, fiziksel sebeplerle klavye kullanması mümkün olmayan kullanıcıların da kolaylıkla bilgisayar kullanmasına olanak tanıyor. GVZ FreeTalk yazılımının içinde yer alan DosyaOkur isimli program ise bilgisayardaki tüm metinleri seslendirerek okuma güçlüğü çeken kullanıcıların metinleri dinleyerek işlem yapmalarını sağlıyor. GVZ FreeTalk sayesinde kullanıcılar internette arama yapma, e-posta oluşturma, blog yazma gibi işlemleri sesli komutlarla gerçekleştirerek aktif biçimde bilgisayar kullanabiliyor.

Sestek olarak görme engellilere yönelik yazılım geliştirme konusuna büyük önem verdiklerini belirten Sestek CEO’su Prof. Dr. M. Levent Arslan, “Ses teknolojilerinden faydalanarak ürettiğimiz hayatı kolaylaştıran çözümlerle yıllardır görme engelliler için bilgiye ulaşmanın yolunu sunmaktayız. Hazırladığımız çözümler aracılığıyla görme engellilerin internet ve sosyal medya araçlarını kolayca kullanabilmelerini, günlük ve iş yaşamlarında bilgisayardan etkili bir şekilde faydalanabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Görme engellilere yönelik ürün gamımızın yöneticiliği yine bir görme engelli bir çalışanımız tarafından üstlenilmiş bulunuyor. Sestek olarak geliştirdiğimiz ve farklı amaçlara yönelik özel yazılımlar, bugün itibariyle 50.000 görme engelli vatandaşımızın bilgisayarında kullanılıyor.”

Sestek bünyesinde görme engellilere yönelik ürün gamının yöneticiliğini yapan ve kendisi de görme engelli olan Çağrı Doğan ise geliştirdikleri çözümlerin kullanım alanlarına dikkat çekti: “NetOkur Plus sayesinde, görme yetisini kullanamayan ya da kısıtlı olarak kullanabilen bireyler bilgisayar ekranında olan biten gelişmeleri, e-postaları, elektronik ortama aktarılmış kitapları, internet sitelerini başka birinin yardımı olmaksızın okuyabiliyorlar. NetOkur Plus halihazırda 100’e yakın kuruluşun görme engellilere hizmet veren birimlerinde kullanılıyor. Konuşma Sentezleme (Text to Speech) teknolojisi alanında geliştirdiğimiz çözümler sayesinde, kuruluşlar ATM, kiosk, web siteleri gibi dijital ortamlarda bulunan bilgilerin otomatik olarak seslendirilmesini ve böylelikle hizmetlerinden görme yetisi sınırlı olan bireylerin de faydalanabilmesini sağlıyor. Konuşma Sentezleme alanındaki çözümümüz GVZ TTS ise engellilere yönelik olarak geliştirilen çeşitli donanımların (görme engelliler için geliştirilen kitap okuma makineleri ya da konuşma güçlüğü çeken ALS hastaları için geliştirilen yardımcı cihazlar) Türkçe konuşması için de kullanılıyor.”

Yorum yazın