Türk Telekom sabotaja mı uğruyor?

Türk Telekom sabotaja mı uğruyor?

Image7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi kapsamında Türk Telekom'la Türkiye Haber-İş Sendikası arasında yapılan görüşmeler 15 Ekim tarihinde saat 12.30'da başlamış ve sabah saatlerine kadar sürmüş, ancak bu görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı. Türk Telekom çalışanları bu sabahten itibaren greve başlarken, aynı gün Türkiye'nin çeşitli noktalarındaki fiber optik kabloların dış müdahalelerle kesilerek fiber altyapının sabote edilmek istendiği ortaya çıktı.  

Edirne yurtdışı, İzmir'de iki ayrı güzergah, Bursa'da iki ayrı güzergah, Afyon-Burdur, Adana-Ceyhan, Ankara-Ümitköy-Çeltikçi, Mersin-Antalya, Batman ve dört ilçesi bu kesilmelerden etkilendi, ancak arızalar görev başındaki personel tarafından kısa süre içinde giderildi.

Türk Telekom tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Grevin başladığı ilk günde fiber altyapımızda bazı noktalarda dış müdahale ile kesilmeler olmuştur. Edirne yurtdışı, İzmir'de iki ayrı güzergah, Bursa'da iki ayrı güzergah, Afyon-Burdur, Adana-Ceyhan, Ankara-Ümitköy-Çeltikçi, Mersin-Antalya, Batman ve dört ilçesi bu kesilmelerden etkilenmiştir. Görev başında olan personelimiz bu arızaların tamamını hızla gidermiştir.

Sendika yönetimi ile yapılan görüşmelerin bittiği saat olan 02.30 sonrasında birçok noktada fiber kabloların kesilmesi bizlerde bu olayların organize olduğu ve tek noktadan yönlendirildiği yolunda bir intiba uyandırmıştır. Ancak bu tür olayların greve katılmak zorunda kalan çalışanlarımızın birçoğu tarafından onaylanmadığını ve üzülerek izlendiğini biliyor ve takip ediyoruz.

Grev kanuni bir haktır ve şirketimiz tarafından çalışanlarımızın bu haklarını kullanması saygıyla karşılanmaktadır. Ancak kablo kesme-yakma gibi sabotaj eylemleri birer suçtur. Bu eylemler konusunda kanuni merciler nezdinde gerekli adımlar atılmaktadır.

Müşterilerimizin ve tüketicilerimizin sıkıntı yaşamaması için Türk Telekom elinden geleni yapmaktadır. Greve katılmayan çalışanlarımız, 24 saat esasına göre yoğun bir tempoda çalışacak şekilde her türlü müdahaleye hazır olarak örgütlenmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Image
Türk Telekom'un yurt çapında sabotaja uğrayan hatlarının bir haritası. Sarı ile işaretli hatların arızası sabah saatlerinde giderildi. Kırmızı ile işaretlenenlerin tamiri halen devam ediyor.

Yorum yazın