Yerli girişim Pushmote, Techstars programında

Yerli girişim Pushmote, Techstars programında

Pushmote-LogoTürkiye çıkışlı Pushmote, her yıl binlerce projenin başvurduğu Amerika’nın en büyük girişim hızlandırma programı olan Techstars’a kabul edildi. Böylelikle ilk kez bir Türk girişimi Techstars’dan yatırım almış oldu.

Techstars bugüne kadar DigitalOcean, SendGrid, Keen.io ve Conspire şirketlerinin de içinde bulunduğu 502 girişimi destekleyerek, bu şirketlerin toplam değerinin 42 milyar dolara ulaşmasında büyük rol oynadı. Dünyanın en önemli girişim hızlandırma programlarından biri olan Techstars, yıl içerisinde programlarına yapılan binlerce başvuru arasından sadece 10 şirkete yatırım yapıyor. Bu rekabetçi ortamda Pushmote’un sağladığı başarı, Türk girişim ekosistemi için de büyük bir önem taşıyor. Türkiye’nin ilk teknoloji yatırım şirketi İnovent’in ortaklığıyla kurulan Pushmote, ülkemizde yüksek teknoloji ürünü çıkaran nadir girişimlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Apple’ın sanal ve gerçek dünyayı birleştirmek için duyurduğu iBeacon teknolojisi sayesinde akıllı telefonlar artık anlık olarak mikro lokasyon bazlı içerik sunma şansına sahip oluyor. Bir bakıma daha önce kör olan akıllı telefonlar, iBeacon teknolojisi sayesinde artık etraflarında ne olduğunu görebiliyorlar. Nesnelerin internetinin yaygınlaşmasıyla birlikte iBeacon teknolojisinin yakın gelecekte büyük bir pazara sahip olması bekleniyor. Apple’ın yeni duyurduğu iWatch’un tanıtımında kullanılan otel odasının kapısını kartsız açma gibi özelliklerin bu teknoloji sayesinde olması da bunu doğruluyor.

2002 yılında çekilen ve baş rolünde Tom Cruise’un oynadığı Minority Report filminde John Anderton’ın bir mağazadan içeri girdiğinde ismiyle karşılandığı sahne bugün kullandığımız mobil telefonlar ve iBeacon teknolojisiyle gerçek oluyor.

Pushmote’un geliştirdiği teknoloji şu anda 54 ülkede binlerce noktada kullanılıyor. Pushmote, sağladığı SDK ve platform aracılığıyla, iBeacon teknolojisini kullanmayı hedefleyen şirketlerin bu hedeflerine zahmetsiz bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

Sabancı Üniversitesi mezunu Gökay Hamamcı, Tarık Özket, Taha Özket ve Pamir Erdem tarafından Şubat 2014 yılında kurulan Pushmote, şirketlerin özellikle lokasyon bazlı analitik veri ihtiyaçlarına sunduğu yaratıcı çözümlerle büyümeyi hedefliyor.

Yorum yazın