Sony’den 4K LED TV’LER CES  2014’te görücüye çıktı

Sony’den 4K LED TV’LER CES 2014’te görücüye çıktı

Sony dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2014’te 4K yelpazesine eklenen, toplamda dokuz yeni modelden oluşan üç yeni televizyon serisini tanıttı.

Yeni serilerdeki tüm televizyonlar, Sony’nin görüntü işleme motoru 4K X-Reality PRO sayesinde her türlü içeriği 4K çözünürlükte sunuyor. Sony’nin yeni içerik görüntüleme yolu One-Flick Entertainment ise izleyicilerin istedikleri 4K içeriği hızla seçip keyfini sürmesine imkân veriyor.

Sony, izleyicilere yüksek görüntü kalitesi sunan yeni X-tended Dynamic Range PRO teknolojine sahip BRAVIA 4K yelpazesini, amiral gemisi X9500B serisi ile başlayarak genişleteceğini dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2014’te açıkladı. Çıkışı yeni duyurulan X9000B serisi aynı zamanda yeni tasarımı ve magnetic fluid hoparlörleri ile de müşterilere yepyeni bir deneyim vaat ediyor. Piyasaya sürülecek cep dostu X8500B serisi ile de izleyicilere daha fazla 4K TV seçeneği sağlanacak.

X9000B-SeriesSituation1-1200_0-635x423

Toplam dokuz yeni model 4K Televizyon
Sony’nin 4K yelpazesine eklenen üç seri, toplamda dokuz yeni modelden oluşuyor. Dokuz yeni 4K TV’nin hepsinin içinde her türlü içeriği güzel ve nefes kesici 4K çözünürlükte sunmak üzere Sony’nin eşsiz yükseltme ve süper çözünürlük teknolojisinden yararlanan güçlü görüntü işleme motoru 4K X-Reality PRO bulunacak. Orijinal 4K içerikler için, 4K X-Reality PRO, 4K’dan 4K’ya şablon veri tabanını kullanarak görüntü kalitesini daha da iyileştiriyor. Böylece orijinal 4K görüntülerin netliği ve canlılığı artıyor. HD içerikler için, 4K X-Reality PRO sadece piksel sayısını artırmak yerine, yükseltme için içerik uyarlamalı bir veri tabanı kullanıyor. Televizyona yüklenen içeriklere bağlı olarak, 4K X-Reality PRO her pikselin 4K’ya yakın bir deneyim için optimize edilmesini sağlayan uygun bir yükseltme algoritması seçiyor.

X9000B-SeriesSituation3-1200_0-635x423
Bugüne kadarki en yüksek kaliteli görüntü deneyimi
İzleyiciler aynı zamanda sahnelerin tamamındaki duygulara hayat veren saf, çarpıcı renkler sunan TRILUMINOS ekran üzerinde geniş renk gamının da tadını çıkarabilecekler. Yeni amiral gemisi X9500B serisi aynı zamanda resim kalitesini daha da iyileştiren eşsiz arkadan aydınlatma algoritmasının kullanımı yoluyla daha yüksek pikler ve daha derin siyahlara sahip, çok daha yüksek bir dinamik parlaklık aralığı sağlayan X-tended Dynamic Range PRO’dan da yararlanıyor. X9500B serisi, bu üç eşsiz teknolojiyi bir araya getirerek bugüne kadar görülmüş en yüksek kaliteli görüntü deneyimini de elde edebiliyor. Ayrıca, X9500B serisi düşük parazitli, daha güçlü ve daha zengin bas sunma yeteneğine sahip yaklaşık 0,75 litre kapasitelik bir hoparlör kutusu içinde 1,5 metrelik uzun bir kanalı bulunan yeni bir çift yönlü Long Duct Hoparlör ile birlikte geliyor. Aynı zamanda, düşük frekansları daha da fazla desteklemek ve televizyonun büyük ekran görüntülerine ayak uyduracak güçlü bir ses oluşturmak için televizyonun arkasına gömülü subwooferlara da sahip (85 inçlik model için 2 subwoofer, 65 inç için 1 subwoofer).

X9500B-SeriesSituation1_85__FloorStand_-1200_0-e1389959880471-635x336
“Wedge” tasarım anlayışı sabitliği artırıyor
X9000B serisi yeni bir yenilikçi yapı olan ve ekran boyutunun büyümeye devam ettiği için sabitliği artırmak üzere “Wedge” tasarım konseptine uygun tasarlanmış. Sony, televizyonun ağırlık merkezini aşağıya çekerek geleneksel televizyonlara kıyasla daha küçük bir ayak büyüklüğü elde ederek büyük ekran boyutuna rağmen geniş yelpazeye yayılmış kurulum seçeneklerine imkan veriyor. Kurulum seçeneklerinin artırılmasına ek olarak, televizyonun ses kalitesi de iyileştirildi. Kama şekli kapasiteyi artırdığı gibi düz ekranlı bir televizyonda bugüne kadar eşi görülmemiş derecede derin, daha güçlü ses sağlamak üzere büyük bir hoparlör eklemek için de kullanılıyor. X9000B, harika görünümlü, detaylı 4K görüntüler ile birlikte, büyük beğeni toplayan öne bakan Magnetic Fluid Hoparlörler üzerinden son derece net ses de sunuyor. Aynı zamanda, yuvaların tek bir noktada bir araya getirilmesi ile birden fazla kablo ihtiyacının yönetilmesine yardımcı olarak televizyona daha sade ve zarif bir görünüm kazandıran bir yuva çoğaltıcı da içeriyor.

X9500B-SeriesSituation3_85__FloorStand_-1200_0-635x423
İçerik görüntülemenin yeni yolu: One-Flick Entertainment
4K televizyon kullanıcı deneyimi, Sony’nin yeni içerik görüntüleme yolu olan One-Flick Entertainment ile daha da geliştirilecek. One-Flick Entertainment, izleyicilerin içeriği hızlıca seçip keyfini sürmesine imkân veriyor. Üstelik sadece program ve filmlerle sınırlı değil, aynı zamanda dijital yayın ve ağ içeriklerinin yanı sıra kişisel fotoğrafları da içeriyor.

HDMI 2.0 sayesinde 4K/60p içerik görüntüleniyor
Yeni 4K LED televizyonlar, 4K/60p içeriği göstermelerini sağlayan en son HDMI standardı HDMI 2.0’ı da destekliyor. Bu standart, spor gibi hızlı hareketler barındıran içerikler için ideal bir standart. Televizyonlar aynı zamanda akıllı telefon ve tabletlerden 4K içeriği destekleyen MHL 3.0 ile de uyumlu. Bu özelliklere ek olarak, yeni modellerde HEVC’yi destekleyen ve gerçek zamanlı veri akışı hizmetlerinden 4K/60p içerikleri de oynatabilen yeni bir dekoder de bulunuyor.

Yorum yazın