Spam üreticileri “bayat” yöntemlere yöneldi

Spam üreticileri “bayat” yöntemlere yöneldi

Spam üreticileri, eski popüler yöntemlere dönüş yapıyor. Kaspersky Lab’in 2013 ilk çeyrek raporuna göre, spam liderleri Amerika, Çin ve Güney Kore tahtını koruyor. Güney Kore’nin hedefinde Avrupa var.

q1_spam2013Kaspersky Lab tarafından düzenli olarak yayınlanan spam raporuna göre, 2013’ün ilk çeyreğinde istenmeyen e-posta trafiği az da olsa artarak (+0,53 puan), ortalama yüzde 66,55 oranına yükseldi. E-postalardaki zararlı eklerin oranı ise yüzde 3,3’e ulaşırken, kimlik avı e-postalarının payı 4,25 kat düştü ve yüzde 0,0004’e geriledi.

Spam üreticileri, 2013’ün ilk çeyreğinde, bir zamanlar iyi bilinen ancak uzun zamandır kullanılmayan tekniklere geri dönüş yaptı. Arkaplan gürültüsü oluşturan ve “beyaz metin” olarak bilinen bir zamanların popüler yöntemini tekrar hayata geçirdiler. E-postaya rastgele metin parçalarının eklendiği bu yöntemde, gri bir arka plan üzerinde, açık gri yazı tipinde ve reklamın ana metninden satır sonlarıyla ayrılarak iletiliyor. Posta filtreleri bu e-postaları gazete olarak algılıyor; ayrıca rastgele haber parçalarının kullanımı her e-postayı eşsiz yaptığından tespit etmek zorlaşıyor.

Papanın istifası spamcilere yaradı

2013’ün ilk çeyreğinde yaşanan ve kamuoyunda ses getiren olaylar arasında; Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölümü, Papa 16. Benedictus’un istifası ve yeni Papa Francis’in resmi göreve başlaması yer aldı. Her zamanki gibi, bu olaylar istenmeyen posta üreticilerinin dikkatinden kaçmadı. BBC veya CNN haber bültenlerini taklit eden çok fazla sayıda toplu e-posta gönderimleri yapıldı ve sansasyonel fotoğraflar ve video görüntüleri vaatleri ile kullanıcılarda merak uyandırıldı.

Ülkeler bazında bakılırsa, istenmeyen posta en çok Çin (%24,3) ve ABD’de (%17,7) üretildi. Güney Kore, 2013’ün ilk çeyreğinde, istenmeyen postaların %9,6’sı ile 3’üncü sırada yer aldı. İlginç bir şekilde bu ülkelerde üretilen istenmeyen postalar farklı bölgeleri hedef aldı. Örneğin, Çin’den gelen istenmeyen postaların çoğu Asya’ya gönderilirken, ABD’den gelenler Güney Amerika’ya dağıtıldı. Güney Kore’de üretilen istenmeyen mesajlar ise en çok Avrupa’ya gönderildi.

Tagged with: ,

Yorum yazın