Steve Jobs’un 30 yıllık “Zaman Kapsülü” bulundu!

Steve Jobs’un 30 yıllık “Zaman Kapsülü” bulundu!

1983 yılında Colorado – Aspen’deki Uluslararası Tasarım Konferansı’ndan sonra organizasyonu gerçekleştirilenler tarafından hazırlanmış bir zaman kapsülünün içi çeşitli eşyalarla doldurulmuş ve gizli bir yere gömülmüştü. 30 sene sonra Aspen Zaman Kapsülü bulundu! Konferansta sunum yapmış olan Steve Jobs’un kullandığı Lisa fare de kapsülle birlikte ortaya çıktı!

Screen_shot_2013-09-19

Rubik kübü, isim etiketleri, Moody Blues müzik albümü, altılı bira paketi gibi çok sayıda eşya içeren kapsülün 2000 yılında çıkarılması planlanıyordu ama istenmeyen oldu ve kayboldu. Organizasyonu gerçekleştirenler yerini yaklaşık olarak söyleyebiliyordu ama tam yeri bir türlü anlaşılamamıştı çünkü bu alandaki çevre büyük değişikliğe uğramıştı. Steve Jobs’un Zaman Kapsülü olarak adlandırılan ve yeri merak edilen kapsül en sonunda ortaya çıktı.

National Geographic Kanalının düzenlediği Diggers adlı TV programındaki katılımcılar bunu keşfetti. Akla gelen ilk fikir Steve Jobs’un faresini ortaya çıkarmaktı ve sağlam biçimde yerinde durduğu fark edildi. 4 metre uzunluğundaki boru içinde çok sayıda eşya olduğundan teker teker incelenmesi ve listelenmesi zaman alacak. Tahminlere göre binden fazla ufak eşya bir arada bulunuyor.

Aspen-Steve-Jobs-time

 

Tümü saklanmadan önce özel poşetlere yerleştirildiği için zarar görmedikleri ifade ediliyor. Ayrıca çeşitli fotoğrafların olduğu söyleniyor. Konferans sırasında Steve Jobs’un geleceğin teknolojisine dair düşünceleri dinlenmişti ve konuşmayı içeren kaset kaydı katılımcılara verilmişti. Kasetlerden biri geçen sene ortaya çıkmıştı. Sunumdan sonra alınmış olan fare bu şekilde 30 sene korunmuş oldu.

Yorum yazın