Surface Pro 2 deki işlemci iyileştirildi

Surface Pro 2 deki işlemci iyileştirildi

Microsoft’un büyük umutlarla başlattığı Surface serisi tabletler hem Apple iPad rakibi oldu, hem de Windows RT’yi yaygınlaştırma misyonu üstlendi ama satışlar beklenenin altında ciddi zarar eden Microsoft umudunu yitirmeyip daha fazla özellik içeren ikinci nesli hazırladı. Aradan geçen zamanda Surface Pro 2 modeliyle ilgili olumlu satış sinyalleri almaya başlamıştık. Firma nedense sessiz biçimde bu modeldeki işlemciyi terfi etme kararı aldı.

Pro2_type_purple_cam8_pos
Dördüncü nesil Intel Core Haswell işlemci içeren Surface Pro 2 tabletin standart çalışma hızı 1.6 GHz’dan 1.9 GHz’e çıktı. 22 Ekim tarihinde ilan edilen ve satışa sunulan modelde yer alan Intel Core i5-4200U işlemcinin yerini Core i5-4300U aldı. Microsoft durumu onayladı ama nedenini açıklamadı. İddialara göre bu yeni seri beklenenden fazla ilgi gördü ve stoklar tükenince üretilen yeni partide daha güncel işlemci tercih edildi.

Durum böyleyse hem alıcılar, hem Microsoft açısından iyi bir gelişme ama zaten Surface Pro 2 almış olanlar biraz üzülecekler. Aralık sonunda gerçekleşen güncellemeyle frekans artıyor, bütünleşik görüntü devresi az da olsa iyileşiyor ve ayrıca Intel Trusted Execution adı verilen gelişmiş güvenlik teknolojisi desteği geliyor. Bu cihazı almayı düşünenler bu ay sonuna doğru işlemcisi daha hızlı olan versiyonu temin edebilirler.

Yorum yazın