AMD 5 yıldır Scuderia Ferrari takımına güç veriyor

AMD 5 yıldır Scuderia Ferrari takımına güç veriyor

ImageSaniyenin binde birinin bile çok büyük önem taşıdığı bir ortamda, Scuderia Ferrari Takımı 2002 yılından beri AMD teknolojisine ve ekibine güveniyor. Ferrari, yeni bir araba tasarlarken, simulasyon testleri veya yarış sonrası veri analizli yaparken, AMD teknoloji gücüne sahip sistemler ile kendilerini ileri taşıyacak bilgilere erişiyor.

Michael Schumacher'in 2006 sezonunda emekliye ayrılmasının ardından, hızlı ve sert kullanımıyla dikkat çeken 27 yaşındaki Fin pilot Kimi Raikkonen sahneye çıktı.  Kariyerinde dokuz birincilik bulunan pilot, başarılarını Felipe Massa'nın yanında, Ferrari'de arttırmayı hedefliyor.

Ferrari'nin 2006'da çıtayı yükseltmesi ve takımına yeni bir yüz eklemesi, sponsoru ve teknoloji ortağı olan AMD'nin de yakından tanıdığı türde bir girişim.  Şirket ekim ayında, ATI Technologies ile yapacağı 5,4 milyar dolarlık birleşmenin tamamlandığını açıkladı.  İki teknoloji liderinin birbirini tamamlayan güçlü yönlerini birleştiren yeni AMD, teknoloji endüstrisinde yenilikçiliği, seçenek sayısını ve büyümeyi artırmaya kararlı bir teknoloji üretim üssü olarak yola çıktı.  Yaklaşık 15.000 çalışanı olan AMD, mikroişlemcilerdeki liderliğini, ATI'nin grafik, yonga seti ve tüketici elektroniğindeki başarılarıyla birleştirdi.

"Ferrari'nin giderek artan hızına ayak uydurmak isteyen rakiplerin, yetişebilmek için daha da çok çalışması gerekecek," diyen AMD Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Henri Richard, şöyle devam etti: "Teknoloji sektöründe de durum böyle.  Ferrari'ye ve tüm ortaklarımıza yenilikçi, dünya lideri teknolojiler sunmak için yorulmak bilmeden gösterdiğimiz çaba, AMD'ye artan pazar payı, güçlenen stratejik ortaklıklar ve başarı olarak dönüyor.  Maranello'lu dostlarımız gibi biz de standartları belirliyoruz ve rakiplerimizin çabalarını izliyoruz."

Ferrari CEO'su Jean Todt ise şöyle söyledi: "İnsanlar bir Ferrari yarış otomobilden lider performans bekliyorlar.  Bunun için, artan taleplerimizi karşılayabilecek güçlü ve güvenilir ortaklara ihtiyacımız var.  AMD teknolojisi, ihtiyaçlarımızı tam karşılayan seçenek olarak yanımızda duruyor."

AMD işlemcisi tabanlı sunucular ve işistasyonları, Scuderia Ferrari'ye Formula 1 yarışlarının liderliğinde kalmak için gereken bilgiyi sağlıyor. Ferrari, AMD ürünlerini ve AMD64 teknolojisine dayalı çözümleri kullanımını genişletmeyi planlıyor. Efsanevi Ferrari pilotu Michael Schumacher, durumu şöyle özetliyor: "AMD'nin en sevdiğimiz yönü, bizimle paylaştığı değerleridir. Performansa duyulan tutku, kıran kırana rekabet ve bir numara olmak için şaşmaz bir kararlılık, AMD64 teknolojisinin en baskın özellikleridir ve Ferrari'nin rekabet üstünlüğünü sağlamasına yardımcı olan, AMD64 teknolojisidir."

AMD ve Ferrari İş birlikteliği hakkında

AMD, Scuderia Ferrari'nin Sponsoru ve Teknoloji Ortağıdır.

Formula 1 yarışları geliştikçe, ekiplerin çok geniş BT bölümleri oluşturması, üstelik bunları pite sığdırması gerekiyor.  AMD 2002 yılından beri Scuderia Ferrari'yi böylesine rekabetçi bir ortamda başarıya taşıyan teknoloji çözümleri üretiyor.

Scuderia Ferrari'nin sponsoru ve teknoloji ortağı olan AMD, takımın motor geliştirme, test ve eğitim ve gerçek zamanlı uzaktan ölçüm gibi alanlarda öne geçmesini sağlayan işlemci tabanlı çözümler sunuyor. 

AMD ve Ferrari'nin birlikte geliştirdikleri Ferrari Veri Merkezi, takıma rekabet avantajı sağlayan dünya çapında bir test merkezi. Formula 1 araçları yarış sırasında olağanüstü miktarlarda elektronik veriler üretir. Ferrari, bu verileri toplayıp anında analiz için eskisinden çok daha hızlı, iyi ve ayrıntılı biçimde takım direktörleri ve teknik ekibe gönderirken AMD OpteronTM işlemcilerine güveniyor.

Ferrari Veri Merkezi'ndeki AMD Opteron işlemcileri, aerodinamik canlandırma süresini kısaltarak takıma rüzgar tünelinde daha çok test yapma olanağı sağlıyor, hatta farklı yaratıcı çözümler de ekliyor. AMD64 teknolojisi, üstün hesaplama gücü ve yazılım işletme kapasitesiyle, Ferrari'nin aerodinamik davranışlarını gerçek hava koşullarına uygun olarak canlandırmasını sağlıyor.

Detaylı bilgi için; www.amd.com.tr

Yorum yazın