Apple’ın FBI ile savaşı

Apple’ın FBI ile savaşı

Aralık 2015’te ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleşen bir silahlı saldırıda 14 kişi hayatını kaydetti. Pakistan kökenli saldırganlardan Syed Rizwan Farook’un iPhone 5c telefonu şu anda FBl’ın elinde ve FBI, telefonda önemli deliller olabileceğini düşünüyor. Ancak teşkilat, parolayla kilitlenmiş telefonun içeriğine ulaşamıyor. Bu yüzden Amerikan hükümeti 16 Şubat’ta iPhone’un üreticisi Apple’a bir emir gönderdi. Özetle, Apple’ın telefondaki verileri almaya yardımcı olması isteniyordu. Apple, web sitesinde tüm müşterilerine açık bir mektup yayımlayarak kendi görüşlerini açıkladı ve hükümete yardımcı olmayacağını söyledi. İşler kızıştı ve 19 Şubat’ta devlet savcıları Apple’a dava açarak mahkemenin Apple’ı işbirliği yapmaya zorlamasını istedi. Ancak büyük teknoloji şirketlerinin çoğu Apple’ın tarafını tutuyor.

Apple, telefonun kilidini neden açmıyor?

Apple’dan böyle bir şey istenmedi. Zaten iPhone’un kilidini açmanın hiçbir yolu yok. Bunu Apple bile yapamıyor. iOS 7 ve önceki sürümleri kullanan cihazların kilidini açmadan içindeki verileri almak mümkün. Hatta bu daha önce mahkeme emriyle birkaç kez yapıldı. Ancak iOS 8’den itibaren, parola korumasını açarsanız iPhone’daki veriler otomatik olarak şifreleniyor. Farook’un iPhone 5c’sinde iOS 9 var. Dolayısıyla şifreyi çözmenin tek yolu doğru parolayla telefon kilidini açmak. Telefonun sahibi (Farook’un patronu) ve Apple parolayı bilmiyor. Farook da öldüğüne göre FBl’ın tek şansı kaba kuvvet (deneme yanılma) yöntemiyle parolayı kırmak.

FBI ne istiyor?

iOS’te kaba kuvvet saldırılarına karşı en iyi koruma “Verileri Sil” özelliği. Bunu açarsanız, 10 hatalı parola denemesinden sonra iPhone’daki tüm veriler siliniyor. 4 basamaklı bir parolayı kırmak uzun sürecek bir iş değil ama 10 denemenin yetmeyeceği kesin.

O yüzden FBl’ın ve mahkemenin Apple’dan isteği, telefona sonradan yüklenebilen bir SIF (yazılım imaj dosyası) hazırlaması. Bu yazılım telefonun RAM’inde çalışacak ve cihazdaki diğer verilere hiç dokunmayacak, sadece Verileri Sil özelliğini kapatacak. FBI, Apple’ın yazılımı bu telefonda çalışacak şekilde dijital olarak imzalaması istiyor.

FBI ayrıca parolaları çok hızlı bir şekilde denemek istiyor. O yüzden Apple’ın parola denemeleri arasındaki zorunlu beklemeyi kapatmasını, parolanın bilgisayar üzerinden (iPhone’un Lightning portu üzerinden veya kablosuz) girilmesinin sağlanmasını istiyor. Bu özellikler iOS’te yok. İşin özü şu: FBI Apple’dan iOS’in güvenliğini zayıflatmasını istiyor.

Apple’ın yanıtı

Apple, konuyla ilgili görüşlerini web sitesinde yayımladığı bir mektupla paylaştı. Mektuptan bir kesit şöyle: “FBI, iPhone’un işletim sistemindeki önemli güvenlik özelliklerini atlatan yeni bir sürüm geliştirmemizi ve onu soruşturma sırasında ele geçirilen bir iPhone’a yüklememizi istiyor. Şu anda var olmayan bu yazılım yanlış ellere geçerse o kişiler, ele geçirdikleri her iPhone’un kilidini açma potansiyeline sahip olacak.

FBI bu aracı tanımlarken farklı sözcükler kullansa da kimse yanılgıya düşmemelidir: iOS’in güvenlik önlemlerini bu şekilde aşan bir sürümünü yaratmak, tartışmasız bir şekilde sistemde bir arka kapı açacaktır. Devlet bu arka kapıyı sadece bu dava için kullanacağını öne sürse de bunu kontrol altında tutmanın hiçbir yolu yoktur.”

Bu bir arka kapı mı?

Bu noktada görüş ayrılıkları var çünkü mahkeme emrine göre yazılımın sahibi Apple olacak, yazılım işini gördükten sonra imha edilebilecek, Apple yazılımı şirket dışına çıkarmayı reddedebilecek, başka hiçbir cihaza bu yazılımın yüklenmediğini kamuoyuna açıklayabilecek. Yani mahkeme emri aslında başka herhangi bir telefon için tehlike içermiyor. Bu, yüz milyonlarca iPhone’un kilidini açabilecek bir “maymuncuk” değil.

Ancak Apple öyle olduğunu düşünüyor. FBI bu aracı tekrar kullanmayacağını ve Apple’ın yazılımı imha edebileceğini söylüyor ama yeni bir mahkeme emriyle Apple’ın aynı yazılımı tekrar yazması istenebilir.

Apple tabii ki bunun genel bir arka kapı olmadığının, çok büyük ihtimalle diğer iPhone’ları hiç etkilemeyeceğinin farkında. Ancak bu davayı kullanarak hem şifrelemenin önemini vurguluyor hem de kendi ürünlerinin güvenliğinin reklamını yapmış oluyor.

Apple reddederse ne olacak?

Mahkeme emri, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1789’dan kalma “All Writs Act” adlı yasasına dayandırılıyor. Bu yasaya göre federal mahkemeler, bir davanın çözüme kavuşması için gerekli eylemlerin yapılmasını belli koşullar altında emredebiliyor.

22 Mart’ta görülecek duruşma, FBl’ın sona dakika isteğiyle Nisan’a ertelendi. FBI, elindeki iPhone’u hack’leyebilecek bir çözüm bulmuş olabileceğini söylüyordu. Bulduğu yöntem işe yararsa dava düşebilir. Aksi halde Apple’ın davayı üst mahkemelere taşıyacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yüce Mahkeme’ye kadar gidilirse bu olaya özel yasal düzenlemeler söz konusu olabilir.

1 yorum

  1. Apple harbi kafa tutuyor koskoca FBI a bunun sutune alınır maşallah

Yorum yazın