CeBIT’te Türkiye rüzgarı esiyor

CeBIT’te Türkiye rüzgarı esiyor

Dünyanın en köklü ve yüksek katılımlı fuarlarından biri olan CeBIT’in bu seneki etkinliklerinde Türkiye, partner ülke olarak yer alıyor. Almanya’nın Hannover şehrinde bugün açılan fuarı PCnet adına, Yayın Yönetmeni Erdal Kaplanseren takip ediyor.

Teknolojinin nabzını tutan en önemli etkinliklerden biri olan CeBIT bugün açıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün açılışını yaptığı fuarda, önümüzdeki döneme damgasını vuracak teknolojiler görücüye çıkacak.

Türk bakanlarla birlikte fuardaki Türk stantlarını gezen Merkel, Vodafone  standında mobil teknolojilerdeki gelişmeler ve Vodafone’un Türkiye’deki AR-GE çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Açılış töreninde kısa  bir konuşma yapan Angela Merkel, “Türkiye ile Almanya arasında bilişim köprüsü kurulmasından büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Rakamlarla CeBIT 2011

 • 68 ülkeden 4 bin 200 şirketin katıldığı CeBIT’e 81’i İTO İTO bünyesinde, 11’i bağımsız olmak üzere 92 Türk şirketi katıldı.
 • Vodafone Türkiye, Turkcell, Türk Telekom, Aselsan, Türksat, Koç Sistem, Vestel ve Karel  fuara katılan şirketler arasında.
 • Türk şirketleri 4 bin 600 metrekarelik alana yayılırken,  4 ayrı salonda ürün ve hizmetlerini sergiliyorlar
 • 20 ayrı salonda kurulan standları politika ve iş dünyasından 100’ün üzerinde delegasyon ziyaret edecek.
 • CeBIT 2011 fuarında üniversitelerin akıllı telefonları eğitim araçlarına kattığı araştırma projeleri dikkat çekiyor.
 • Mobil telefonları risk ortamından uzaklaştırmak için kullanılacak yazılımlar da CeBIT fuarında tanıtılıyor.

Gurbetçilere e-devlet şifresi
CeBIT Bilişim Fuarı’na katılan Türksat, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların, e-devlet Kapısı şifre zarfını büyükelçiliklerden alabileceklerini açıkladı. Türkiye’de e-devlet Kapısı’nın teknik altyapısını Ulaştırma Bakanlığı adına hazırlayan ve işletmesini yürüten şirket, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan anlaşma kapsamında Türksat standını ziyaret eden vatandaşlara e-devlet Kapısı şifre zarfları dağıtımına başlanacağı kaydedildi. Türksat, ilk defa hizmete alacağı bir başka projenin duyurusunu yaptı. ‘e-Devlet Kiosk Projesi’ ile vatandaşların alışveriş merkezleri ve PTT şubelerine konulacak kiosklar ile her yerden e-Devlet Kapısı hizmetlerine erişebilecekleri dile getirildi.

2 yorum

 1. Soner

  Bizim ülkemizde yapılan cebit 2010 fuarı neden berbattı çok merak ediyorum 2011dede aynısı olacaksa hic yapmasınlar bence..

 2. emre alp

  cebıt fuarının onemı kesınlıkle bılınmıyor

Yorum yazın